Genel Merkez 'kurultay yok' dedi, çağrıcılar tepki gösterdi

CHP Genel Merkezi toplanan imzaları değerlendirdi, kurultay kriterleri konusundaki kararını verdi.06-08-2018 17:19

CHP’de seçimlerin hemen ardından başlayan süreç bugün 17.00'de sona erdi. Kurultay çağrıcılarının topladığı imzaları değerlendiren CHP Genel Merkezi'nden yapılan açıklamada yeterli sayıya ulaşılamadığı belirtildi.

Genel Merkez, "569 toplandı, yeterli sayı yok" dedi. 

Olağanüstü kurultay için imza toplayan delegeler 630 imzayı teslim ettiklerini iddia etmişti.

KURULTAY ÇAĞRICILARINDAN İLK AÇIKLAMA

Genel Merkez'in kararına ilişkin kurultay çağrıcılarından oluşan heyet tarafından yapılan ilk açıklamada, "630 imza teslim edildi. Buna rağmen Olağanüstü Kurultayı yapmamak için sayılarla oynanmaktadır" denildi.

'HER SEÇENEK MASADA'

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan da Genel Merkez'in kurultay için yeterli imza toplanmadığını açıklanmasının ardından, her seçeneğin masada olduğunu belirterek dava imasında bulundu. 

Habertürk'e konuşan Özcan süreci şaşkınlıkla izlediğini belirterek, "O imzaların her birinin bir hikâyesi var. Noter tasdikli belgeleri bile adi fotokopi gösterdiler. Partiden istifa etmiş diyorlar. Ama bu kişilerin üyeliği şu an bile devam ediyor. 31 kişi imza çekmiş demeye getiriyorlar. Tasdikli belgeleri neden kabul etmiyorsunuz? Kimler imzasını hangi gerekçe ile çekmiş? Kendileri tehdit mi edilmiş? Biz bunları bilmek istiyoruz. Mahkeme ile ilgili de istişare edeceğiz. Her seçenek masada" ifadesini kullandı.

'TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ'

PM üyesi Gaye Usluer ise Twitter'dan yaptığı açıklamada "Bu hareketin içindeki kimse muhalif değil. Biz partiye yeni bir kan gelmesi ve yeni bir başarı öyküsü gelmesi için yola çıktık" dedi.

Usluer'in açıklamasının tamamı şöyle:

"Verilen kararlarda şunu görüyorum. 'Kadro hareketi istemiyoruz.' dediler. Bunu okuyorum. Genel Merkez bu imzaları çeşitli yollarla 569 imzaya indirse de kendi iradesi ile 630 kurultay isteyen vardır. Bizim kurultayımızın 1095'i seçilmiştir, gerisi Genel Başkan'ın anahtar listesi ile girmiştir. Biz CHP'li olmanın sorumluluğu ile hareket edeceğiz. Artık ortak bir irade oluştu. CHP'de bir değişimi umut edenlerden yargı yoluna gitmeme kararımız ile ilgili bir tepki aldık. 630 delegenin iradesinden bahsediyoruz. 630 delegenin iradesi bizim kontrolümüz altında değil. Delegelere baskın yapılmıştır. Bu beyana dayalı. Belge yok. Herkes yaşıyor bu ülkede. Burada yanlış olan onların imzasını çekmesindense, onların iradesine ipotek konulmasıdır. Varsa siyasi etik dışı, ahlak dışı yöntemler takipçisi olacağız"