Gençleri camiye çekebilmek için 20 bin TL değerinde ödül verecekler

Isparta Müftülüğü, gençleri camilere çekmek için 'Gülistan' projesi başlattı. Proje kapsamında etkinliklere katılan gençlere puan verilecek, en çok puan toplayan gençlere toplam 20 bin TL değerinde ödül dağıtılacak.22-09-2017 09:12

Müfredatla sınırlı kalmayan AKP çocuklara gericiliği aşılamak için her yolu deniyor. Şimdi de çocukların camiye alıştırılması karşılığında para ödülü verilmesi planlanıyor.

Isparta Müftüsü Galip Akın, gençleri camilere çekmek için yürüttükleri “Gülistan” projesini, Diyanet İşleri Başkanlığı’nca yayınlanan Diyanet dergisine anlattı.

Müftülüğün “camileri yeniden gençlerin çekim merkezi haline dönüştürmek için” hazırlandığını belirttiği proje kapsamında “her bir camide küçük bir gençlik grubu oluşturmak”, “potansiyeli yüksek camilerde ise gençlik merkezi açmak” hedefleniyor.

ERKEKLER İÇİN 3 AŞAMALI PLAN

Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre, proje erkek öğrenciler için üç aşamalı olarak planlanıyor. İlk aşamada cami görevlileri gençlerle bire bir iletişim kurarak gençlerin camiye olan bağlılığını arttırmaya çalışıyor. Haftada bir kısa sohbetler, sabah namazı buluşmaları, çay saati, gezi ve piknikler yapılarak her bir camide küçük bir gençlik grubu oluşturulmaya çalışılıyor.

İkinci aşamada birbirine yakın olan camilerin kendi aralarında oluşturdukları gruplarla ortak etkinlikler planlanıyor. Bu kapsamda 8-10 caminin eşleştirilmesinden oluşan 15 grubun her biri, ayda bir defa öğrencileri ile beraber müstakil bir sohbet programı gerçekleştiriyor.

Üçüncü aşamada ise ayda bir defa olmak üzere il merkez ve köylerinde oluşturulan bütün grupların katıldığı genel programlar yapılıyor. Daha çok değerler eğitiminin konu edinildiği bu programlarda bütün grupları belirlenen hedefler doğrultusunda motive edici faaliyetlere yer veriliyor.

KIZ ÇOCUKLARINA DA AYNI PLAN

Kız öğrenciler için de uygulanan bu projede Kur’an kursu öğreticileri kendi içlerinde 11 grup hâlinde eşleştiriliyor. Bu grupların her biri müstakil olarak ayda bir defa öğrencileri ile ortak bir faaliyet gerçekleştirirken, ayda bir defa da müftülüğün organize ettiği genel gençlik buluşmalarına bütün gruplar öğrencileri ile birlikte katılıyor.

KATILDIKLARI HER ETKİNLİKTEN PUAN ALACAKLAR

Proje kapsamında her bir program sonunda katılan öğrencilere belli bir puan veriliyor. Toplanan puanlar proje sonunda hesaplanacak ve en fazla puana sahip öğrencilere toplamda 20 bin TL değerinde hediye dağıtılacak. Hediyelerin niteliğiyle ilgili ise bilgi yok.