Gazze'de şeriat mahkemesi, bekar kadınların erkek akrabalarından izin almadan seyahat etmesini yasakladı

Karara göre, yolculuk öncesi alınacak iznin mahkemeye bildirilmesi gerekirken, erkeklerin seyahatlerde kadın akrabalarına refakat etmesinin şart koşulmayacağı ifade edildi.16-02-2021 11:48

Hamas yönetimindeki Gazze Şeridi'nde bir şeriat mahkemesi, bekar kadınların seyahat edebilmek için babaları ya da kardeşleri gibi yakın erkek akrabalarından izin almasının şart olduğuna karar verdi.

Independent Türkçe'nin AP'den aktardığı habere göre, Gazzeli bekar kadınların kendilerini "gözeten" kişiler olarak görülen babaları ya da kardeşleri gibi yakın erkek akrabalarının onayı olmadan yolculuk etmelerine getirilen kısıtlamanın pazar günü bölgedeki şeriat yargı mercii tarafından kabul edildiği kaydedildi.

Karara göre, yolculuk öncesi alınacak iznin mahkemeye bildirilmesi gerekirken, erkeklerin seyahatlerde kadın akrabalarına refakat etmesinin şart koşulmayacağı ifade edildi. Haberde, varılan hükmün, Gazze'de evli kadınların kocalarının onayı olmadan seyahat etmelerinin de mümkün olmayacağını işaret ettiği kaydedildi.

Kararda ayrıca, ortada "ciddi zarar" ihtimali varsa erkeklerin seyahatinin babaları ya da büyükbabaları tarafından engellenebileceği de belirtildi. Ancak burada kadınlar gibi önceden izin alınmasının gerekmeyeceği ve söz konusu erkeklerin seyahatlerini önlemek için şikayetçi yakınların dava açmasının isteneceği belirtildi.