Gazze'de ateşkes! Karar onaylandı, Hamas doğruladı...

Ateşkes gündemiyle toplanan İsrail Güvenlik Kabinesi abluka altındaki Gazze Şeridi'nde ateşkese gidilmesini onayladı. Ateşkesin bu gece saat 02.00'de başlayacağı bildirildi.21-05-2021 08:32

İsrail Güvenlik Kabinesi’nin abluka altındaki Gazze Şeridi'nde 10 Mayıs'tan bu yana devam eden saldırılara son verilerek ateşkese gidilmesi için yapılan oylamayı kabul ettiği bildirildi. Hamas da ateşkesi doğrularken, Ateşkes bu gece yerel saatle 02.00’de başlayacak.

İsrail'in 10 Mayıs'tan bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda 65'i çocuk, 39'u kadın olmak üzere en az 232 kişi yaşamını yitirirken, yaralı sayısı ise 2000’e yaklaşmıştı.

Ateşkes gündemiyle toplanan İsrail Güvenlik Kabinesi abluka altındaki Gazze Şeridi'nde ateşkese gidilmesini onayladı. Ateşkesin bu gece saat 02.00'de başlayacağı bildirildi.

Hamas’ın Sözcüsü Sami Ebu Zuhri de AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mısır tarafının Hamas yönetimine İsrail’in ateşkes kararını bildirdiğini ifade etti. Ateşkesin bu gece yerel saatle 02.00’de başlayacağını doğrulayan Zuhri, “Bu savaş, Filistin direnişinin İsrail’e karşı zafere ulaştığını ispat etmiştir.” dedi.

Zuhri, İsrail’in sonunda saldırıyı durdurmak zorunda kaldığına vurgu yaparak şunları söyledi:

"Sonunda düşman, halkımıza ve Kudüs'e yönelik saldırıyı durdurmak için boyun eğmek zorunda kaldı. Her durumda Filistin halkımızı korumaya kararlıyız ve işgal devletine ‘geri dönerseniz döneriz!’ diyoruz.”

AB: ATEŞKESTEN MEMNUNUZ

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, İsrail ile Hamas arasında varılan ateşkes anlaşmasından memnuniyet duyduğunu bildirdi.

Sosyal medyadan açıklama yapan Michel, "11 gündür süren çatışmayı sonlandıran İsrail ile Hamas arasındaki ateşkesi memnuniyetle karşıladım" dedi.