Gazetecilik Vergiye Bağlandı!

22 Ağustos'ta, gazeteciliğe vergi uygulayan yeni yasalar yürürlüğe giriyor, ulusal radyolara ödeme zorunluluğu getiriliyor.21-08-2018 21:42

Mozambik'te 22 Ağustos'ta, gazeteciliğe vergi uygulayan yeni yasalar yürürlüğe giriyor.

ÖDEME YAPMAYAN GAZETECİLİK YAPAMAYACAK

Yürürlüğe giren yeni yasalara göre yabancı gazeteciler, ülkeye bir kerelik bir gezi ve akreditasyon için 2500 dolar veya ülkede bir yıllık çalışma için 8 bin 300 dolar ödeyecekler. Yerel serbest çalışanlar gazetecilik materyallerinin yayınlanması için yılda 500 dolar ödeme yapacaklar. Yabancı medyada çalışan yerel gazetecilerin yıllık akreditasyon karşılığında 3500 ABD doları ödeme yapmaları gerekecek.

ULUSAL RADYOLARA ÖDEME ZORUNLULUĞU 

Medya da yeni vergilerden nasibini alacak. Mozambik yayıncı kuruluşları yılda 34 bin dolardan 69 bin dolara ve nüfusun temel haber alma kaynağı olan ulusal radyo istasyonları da 35 bin dolara kadar ödeme yapmak zorundalar.

'İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜ BASTIRMA GİRİŞİMİ'

Sputnik'te yer alan habere göre yeni yasaların yer aldığı kararname temmuz ayı ortasında kabul edildi. Yetkililerin, akreditasyon fiyatlarını binlerce kez artırma kararı insan hakları örgütleri tarafından eleştirilerek, ülkede ifade özgürlüğünü bastırmaya yönelik bir girişim olarak adlandırıldı.