Gazetecilere açılan davanın haberini yayımlamak da 'suç' sayıldı

Gazetecilere açılan davanın haberini yayımlamak da 'suç' sayıldı

Erdoğan'ın eski avukatının şikayetiyle gazetecilere açılan davanın haberinin yayımlandığı Bianet’in Genel Yayın Yönetmenine de aynı avukatın şikayetiyle dava açıldı.

İleri Haber

Gazeteciler Doğan Ergün ve İzel Sezer'e açılan davanın haberinin yayımlandığı Bianet'in Genel Yayın Yönetmeni Nazan Özcan'a, Erdoğan'ın eski avukatı Mustafa Doğan İnal'ın şikayetiyle dava açıldı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eski avukatı Mustafa Doğan İnal'ın rüşvet aldığına ilişkin iddiaları haberleştirdiği için İleri Haber eski Genel Yayın Yönetmeni Doğan Ergün ve dönemin Sorumlu Müdürü olan mevcut Genel Yayın Yönetmeni İzel Sezer hakkında 11 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. Mustafa Doğan İnal'ın şikayetyle, gazetecilere açılan davanın haberinin yayımlayan Bianet'in Genel Yayın Yönetmeni Nazan Özcan'a dava açıldı. 

Bianet'in gazeteciler Ergün ve Sezer'e açılan davayı "Erdoğan'ın avukatının rüşvet iddialarını haberleştiren gazetecilere dava" başlığıyla haberleştirmesinin ardından, gazetenin Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yapan Nazan Özcan ifadeye çağırılmıştı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube’de "hakaret ve iftira" suçlamasıyla ifade veren Özcan, üzerine atılı suçlamaları kabul etmeyerek, "Haberde aktarılan tüm hususlar ‘iddia’ olarak belirtilmiştir. Dolayısıyla şikayetçinin iddia ettiği gibi ‘hakaret-iftira’ niteliği taşımamaktadır, söz konusu olan gazetecilik faaliyetidir" demişti. 

DİSK BASIN-İŞ'TEN AÇIKLAMA

Erdoğan'ın eski avukatı İnal'ın şikayetiyle Nazan Özcan hakkında dava açılırken, Disiplin Kurulu üyesi olduğu DİSK Basın-İş Sendikası da açıklama yaptı. "Yöneticilerimizden, üyelerimize tüm basın emekçileri hakikat için elinden ne geliyorsa yapmaya devam edecek" denilen açıklamada, "Hukuksuzluğun karşısında, haber alma özgürlüğünün yanında olacağız" ifadeleri kullanıldı.

İNAL'IN SANSÜR GİRİŞİMLERİ

Avukat Mustafa Doğan İnal, Doğan Ergün ve İzel Sezer'e açılan davanın ilk duruşmasına ilişkin İleri Haber'de yayımlanan haber nedeniyle de şikayetçi olmuş ve İleri Haber Genel Yayın Yönetmeni İzel Sezer ile Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Batuhan Batan'a dava açılmıştı

İnal'ın şikayeti üzerine, davaya ilişkin İleri Haber'de yer alan 3 haber için de erişim engeli kararı alınmıştı.

DAHA FAZLA