Gazeteciler İdris Sayılğan ve Naci Kaya beraat etti

Edirne Pazarkule sınır kapısına yönlendirilen sığınmacıların durumunu takip ederken gözaltına alınan ve hakkında dava açılan gazeteciler İdris Sayılğan ve Naci Kaya beraat etti.14-04-2021 14:57

Yunanistan sınırındaki sığınmacıları takip ederken “Askeri yasak bölgeye izinsiz geçiş yapmak” iddiasıyla haklarında dava açılan Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Naci Kaya ve İdris Sayılğan beraat etti.

Edirne Pazarkule sınır kapısına yönlendirilen sığınmacıların durumunu takip ederken 29 Şubat 2020’de gözaltına alınan ve sonrasında haklarında “Askeri yasak bölgeye izinsiz geçiş yapmak” suçlamasıyla dava açılan MA muhabirleri Naci Kaya ve İdris Sayılğan’ın yargılandığı davanın duruşması Edirne 8’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Savcılık mütalaasında Sayılğan ve Kaya için cezalandırma talep etti.

Avukatların savunmalarının ardından duruşma hakimi, Sayılğan ve Kaya hakkında “suç kastının bulunmadığı”, “suç için kesin ve inandırıcı delil bulunamadığı” gerekçesiyle beraat kararı verdi.

NE OLMUŞTU?

Yunanistan sınırındaki sığınmacıları haberleştirmek için birçok gazeteci gibi sığınmacıların yanına giden Sayılğan ve Kaya, jandarma ekipleri tarafından gözaltına alınmıştı. İdris Sayılğan yargılamasının sürdüğü Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi’nde duruşmaya çıkarılmış ve tutuklanmıştı. Sayılğan’ın haber için sınırda bulunduğu yönündeki belgelerin mahkemeye ulaştırılmasının ardından sonraki gün Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nden tahliyesine karar verilmişti.

Naci Kaya da gözaltı işlemlerinin ardından 5 Mart 2020’de serbest bırakılmıştı.

Gazetecilerin haber ekipmanlarına da el konulmuştu.