Gazeteciler hakkında 17 yıl 6 aya kadar hapis isteniyor!

Yıldız ve Dükel'in bu bilgileri basın özgürlüğü için tanımlanan yasal sınırları aşarak kamuoyuna açıkladıkları ifadesi kullanılırken iddianamede, sanıkların telefon görüşme içeriklerine yer verildi.28-09-2020 23:02

Gazeteci Müyesser Yıldız ve İsmail Dükel ile Astsubay Erdal Baran hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi. Yıldız ve Dükel hakkında 6 yıl 3 aydan 17 yıl 6 aya kadar hapis isteniyor.

Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosundan sorumlu Başsavcıvekili Veysel Kaçmaz tarafından düzenlenen, gazeteciler Müyesser Yıldız ve İsmail Dükel ile Astsubay Erdal Baran hakkındaki iddianame üzerinde incelemesini tamamladı. İddianamede, soruşturma kapsamında el konulan dijital materyaller, iletişim tespit tutanakları (TAPE) ve diğer belgelerin, "gizli bilgi" niteliğinde olup olmadıklarının Milli Savunma Bakanlığına (MSB) sorulduğu kaydedildi. Bakanlığın cevabında, söz sonusu içeriklerin gizli bilgi niteliğinde olduğu, "GİZLİ (1) ve GİZLİ (2)" olarak kodlandığı bildirildi.

Yıldız ve Dükel'in bu bilgileri basın özgürlüğü için tanımlanan yasal sınırları aşarak kamuoyuna açıkladıkları ifadesi kullanılırken iddianamede, sanıkların telefon görüşme içeriklerine yer verildi.

17 YIL 6 AYA KADAR HAPİS CEZASI TALEP EDİLDİ

İddianamede gazeteciler Yıldız ve Dükel'in "devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama" suçunu zincirleme biçimde işledikleri ifade edilerek 6 yıl 3'er aydan 17 yıl 6'şar aya kadar hapisleri istendi.