Gazeteciler, artan polis şiddetine karşı ayakta: 'Bizi boğamayacaksınız!'

Bülent Kılıç'a yönelik büyük tepki toplayan saldırının ardından gazeteciler, basın meslek örgütlerinin öncülüğünde bugün İstanbul, Ankara ve İzmir valilikleri önünde bir araya gelerek yaşananları protesto etti.29-06-2021 15:10

İleri Haber

Gazeteciler, kendilerine yönelik polis şiddetini protesto etmek ve suç işleyen kamu görevlilerinin cezalandırılmasını sağlamak için üç büyük ilin valilikleri önünde bir araya geldi. Yapılan açıklamalarda, “Gazetecilik suç değildir ve bizler gazetecilik yapmaya devam edeceğiz. Gazetecilere şiddet uygulanmasını kanıksamayacağız, asla kabul etmeyeceğiz” denildi.

Gazetecilere yönelik baskı ve şiddet, iktidarın gösteriler sırasında polislerin görüntülerinin alınamayacağına yönelik genelgesiyle ayyuka çıktı. Onur Haftası kapsamında hafta sonu yapılan LGBTİ+ Onur Yürüşüyü’ne saldıran polis, işkenceyi görüntülemek isteyen AFP Fotomuhabiri Bülent Kılıç’ı yere yatırıp boyuna bastırarak nefessiz bırakmak istedi. Güçlükle “Nefes alamıyorum” diyebilen Bülent Kılıç ölümden döndü.

GAZETECİLER AYAKTA

Büyük tepki toplayan saldırının ardından gazeteciler, basın meslek örgütlerinin öncülüğünde bugün İstanbul, Ankara ve İzmir valilikleri önünde bir araya gelerek yaşananları protesto etti.

Gazeteciler valiliklerin önüne kamera, mikrofon ve not defterlerini bıraktı. Avrupa Gazeteciler Birliği (AEJ) Türkiye Temsilciliği, Basın Konseyi, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği, Diplomasi Muhabirleri Derneği, DİSK Basın-İş
Ekonomi Muhabirleri Derneği, Gazeteciler Cemiyeti, Haber-Sen, İzmir Gazeteciler Cemiyeti, Parlamento Muhabirleri Derneği, Samsun Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Türkiye Haber Kameramanları Derneği imzasıyla yapılan “Gazeteciliği boğamayacaksınız” başlıklı ortak açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

Anayasa ile güvence altına alınan protesto hakkı fiilen yasaklanmış durumda. Geçim sıkıntısı yaşayan, haksızca işten atılan, mahallesine, ormanına, denizine sahip çıkmak isteyen, kimliklerine saldırılmasına karşı çıkan insanlar polis ve jandarma şiddetine uğruyor, seslerini duyuramıyor. İşte hakkını aramak için sokağa çıkan bu yurttaşları haberleştirmek gazetecinin kamusal görevidir.

Ancak meslektaşlarımız toplum adına görevlerini yürütürken ağır şiddetle karşı karşıya kalıyor. İçişleri Bakanlığının gösteriler sırasında polislerin görüntülerinin alınamayacağına yönelik yasadışı genelgesinin ardından, bu şiddet çok daha tehlikeli bir hâl almış durumda.

26 Haziran Cumartesi günü LGBTİ+ bireylerin ve onlara destek veren yurttaşların düzenlemek istediği onur yürüyüşüne müdahale eden güvenlik görevlileri, uygulanan şiddeti kayda almak isteyen AFP Fotomuhabiri Bülent Kılıç’ı yere yatırıp boyuna bastırarak nefessiz bırakmak istedi. Güçlükle “Nefes alamıyorum” diyebilen Bülent Kılıç ölümden döndü.

Amerika’da bir polis tarafından aynı yöntemle öldürülen George Floyd’un görüntüleri tüm dünyada infial yaratmışken, ülkemizdeki güvenlik güçlerinin bunu örnek alırcasına şiddet uygulaması hepimizi derinden endişelendirmektedir.

Aynı gün başka meslektaşlarımızın da işlerini yapmaları engellendi. Darp edilen, taciz edilen, çektikleri görüntüleri silmek zorunda bırakılan meslektaşlarımız oldu.

‘ENGELLENEN, HALKIN HABER ALMA HAKKIDIR’

Kolluk güçleri bu kanun tanımaz uygulamaları ile halkın gerçekleri öğrenme hakkını engellemektedir. Nefessiz bıraktıkları yalnız meslektaşımız değil, halkın haber alma hakkıdır.

‘MUTLAKA YARGILANIRSINIZ’

Bu şiddet dalgasının amacı medya çalışanlarını bezdirmek ve görevini yapmaktan uzak tutmak ise, bu amaca ulaşmanın mümkün olmadığını bir kez daha, gür bir sesle haykırıyoruz.

Gazetecilik suç değildir ve bizler gazetecilik yapmaya devam edeceğiz. Gazetecilere şiddet uygulanmasını kanıksamayacağız, asla kabul etmeyeceğiz!

Bu insanlık dışı yöntemlerde ısrar etmeyi düşünen memurları da uyarıyoruz: Cezasızlık zırhına güvenmeyin! Size bu kanunsuz emri verenlerle birlikte mutlaka yargılanırsınız!

Gazeteciliği boğmanıza izin vermeyeceğiz!

İstanbul

İstanbul

İstanbul

İstanbul

Ankara

Ankara

İzmir

VALİ İLE GÖRÜŞÜLECEK

İleri’ye açıklamalarda bulunan DİSK/Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren, saat 17.00’de İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile bir görüşme yapacaklarını söyledi.