Gazeteci ve akademisyenlerden Boğaziçi için imza kampanyası

Boğaziçi üniversitesinin 'özerk ve bağımsız' olması için yazar ve akademisyenler imza kampanyası başlattı.



06-07-2021 22:53

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanan Melih Bulu'ya karşı protestolar 7. ayında devam ediyor. Boğaziçi'nin ''özerk ve bağımsız'' olması için ''change.org'' üzerinden imza kampanyası başlatıldı. İmzacılar, "Bu kampanyaya lütfen destek verin, ülkemizin en değerli bilim kurumlarından olan Boğaziçi Üniversitesi’ni savunun" dedi.

Akademisyen, yazar ve gazeteciler  Hülya Ekşigil, Sibel Asna, Yazgülü Aldoğan, Cenk Erdem, Gila Benmayor, Oya Başak, Zeynep Oral, Banu Tesal, Emine Çaykara, Binnaz Toprak, Sima Benaroya, Sevil Gence, Ayşe Kadıoğlu ve Nuran Terzioğlu tarafından imza kampanyası platformu ''change.org'' üzerinden başlatılan kampanyada, ''Ülkenin en değerli eğitim kurumlarından birinde, Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşananlara sessiz kalamayız'' çağrısı yapıldı.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

''21. yüzyıla yakışan, özgür, özerk, bilim ve liyakat odaklı eğitimden yanayız. Bu kampanyayı imzalayarak, ülkenin farklı bölgelerinden, farklı koşullardan bin bir zorlukla gelerek bir devlet üniversitesi olan Boğaziçi Üniversitesi’nde eğitim alma şansı bulan gençlerimizin geleceğine gelin sahip çıkalım. Üniversitelerin sahip olmaları gereken değerleri koruyabilmeleri için özerk ve bağımsız olmalarını, liyakat ve bilime dayalı eğitimi sonuna kadar savunmalıyız. Bu kampanyaya lütfen destek verin, ülkemizin en değerli bilim kurumlarından olan Boğaziçi Üniversitesi’ni savunun… Yarınlarımız, gençlerimiz, çocuklarımız için…''

İmza kampanyasının tam metni için tıklayınız: https://t.co/SWOHHxP5jF?amp=1