Gazeteci Nedim Türfent 1 yıldır tecritte

Gazeteci Nedim Türfent, tutulduğu Van Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu’ndan gönderdiği mektupta hala tek kişilik odada tutulduğunu belirtti.06-04-2018 23:57

Sosyal medya paylaşımları "örgüt üyeliği" sayılarak 8 yıl 9 ay hapis cezası verilen Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) Hakkari Muhabiri Nedim Türfent, tutuklu bulunduğu Van T Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ndeki durumuna ilişkin bir mektup gönderdi.

Türfent Mezopotamya Ajansı'na (MA) gönderdiği mektupta, 1 yıldır tek kişilik odada tutulduğunu, idare ile yaptığı görüşmelerde kendisine, “Seni tekli odadan çıkarırsak her gün birinin haberini yapar, hikayesini yazarsın” şeklinde yanıt verildiğini kaydetti.

'BEN ÇIKAMAYINCA KUZENİMİ YANIMA ALDIK'

Türfent gönderdiği mektupta, “26 Nisan 2017’de Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne getirildim. (Bu arada toplamda 5 kez sürgün yaşadım) O tarihten beri tekli odadayım. Bizim tüm arkadaşları ‘normal’ odalarda tutuyorlar, ne hikmetse bana farklı işliyor. Konu hakkında kurum yetkilileri ile defalarca görüştüm. Cevapları şu: ‘Seni tekliden çıkarsak (tecritten) her gün birinin haberini yapar, hikayesini yazarsın!’ Normalde ağırlaştırılmış müebbetlilerin tutulduğu ‘yerde’ tutuluyorum. Ben çıkamayınca kuzenimi ‘normal’ odadan yanıma aldık. 3 arkadaş, ben, kuzenim ve Erzincanlı bir arkadaş ortak avluya çıkıyoruz. Fakat avlu kapıları kapatılınca 3 adımlık bir ‘odada’ kalıyoruz. Günün yarısından fazlası böyle tek geçiyor. Bu süreçte ne yazık ki spor, sohbet gibi etkinliklere de çıkarılmadım ta ki bu aya (Mart) dek. Artık çıkarılıyorum ne güzel!” ifadelerini kullandı.

'İNGİLİZCE YAYINLARA İHTİYACIMIZ VAR'

Zamanını okuma-araştırma ve yazınsal çalışmalarla geçirdiğini kaydeden Türfent, yanında bulunan 2 arkadaşına da İngilizce öğretmeye çalıştığını bildirdi. Türfent, “Bu konuda kitap sıkıntısı yaşıyoruz. Özellikle İngilizce dergi-gazete ve kitap konusunda” diye kaydetti.