Gazeteci Dayanışma Ağı: 'İktidar, kimin gazeteci olduğuna kendisinin karar verebileceğini düşünüyor'

Gazeteci Dayanışma Ağı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü dolayısıyla açıklama yaptı. Açıklamada 'Tüm meslektaşlarımızı ve yurttaşları, gazetecilerin özgürce çalışabildikleri günleri getirebilmek üzere dayanışmaya ve örgütlenmeye davet ediyoruz' çağrısı yapıldı.10-01-2021 16:50

Gazeteci Dayanışma Ağı (GDA) 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla sosyal medyadan bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada Türkiye de gazetecilerin iktidar tarafından maruz bırakıldığı baskılar ve çalışma koşullarındaki zorluklara değinen GDA, onlarca gazetecinin hapiste olduğu ve birçoğunun devam eden davalarının olması gerçeğine de dayanarak  ''10 Ocak gazetecilik emeğini, basın emekçiliğini vurgulayan bir gün olsa da bugün Türkiye’de bütün bir düzen, neredeyse gazetecilerin çalışmasını engelleme üzerine kurulu. İktidar, kimin gazeteci olduğuna kendisinin karar verebileceğini düşünüyor, gazetecileri kazanılmış haklarından koparmak için elinden geleni yapıyor. Gazeteciler her gün baskıya maruz kalıyor, tutuklanıyor, şiddete uğruyor. Gazeteciler çalışamıyor, basın emekçisinin mesleğinin gereklerini bağımsız ve özgür şekilde yerine getirmesi engelleniyor. Maddi gücü elinde bulunduran patronlar, basın emekçilerinin örgütlenmesini ve haklarını savunmasını engellemek için elinden geleni yapıyor'' ifadelerini kullandı. 

'KUTLAMA GÜNÜ DEĞİL MÜCADELE GÜNÜ'

GDA, iktidarın elllerinde aldığı hakları, özgür ortamı geri getirebilmek adına gazetecileri ortak mücadeleye ve dayanışmaya çağırdığı açıklamasına şu sözlerle devam etti: 

''2020 yılı da önceki yıllar gibi basın emekçilerinin çok düşük ücretlere çalışmak zorunda kaldığı, sendika hakkından fiilen mahrum bırakıldığı bir yıl olarak geçti. Bu nedenlerle 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü bu yıl da bir kutlama günü olarak değil, bir mücadele günü olarak geçiyor.

Bu 10 Ocak’ta da iktidarın birçok mensubu çeşitli kutlama açıklamaları yaptı fakat kutladıkları, haklarımızı elimizden alma başarılarıdır. ‪Buna karşı tüm meslektaşlarımızı ve yurttaşları, gazetecilerin özgürce çalışabildikleri günleri getirebilmek üzere dayanışmaya ve örgütlenmeye davet ediyoruz.

Haklarımızın hepsini geri kazanacağız. İşte o zaman 10 Ocak’ı biz ve bu kez hakkıyla kutlayacağız‪! ''