Game of Thrones, ABD ekonomisini 3.3 milyar zarara uğratacak

Game of Thrones dizisinin final bölümünün yayınlanması sebebiyle 10 milyondan fazla kişinin işe gitmeyeceği ve ABD ekonomisinin 3.3 milyar dolar zarara uğrayacağı ileri sürüldü.18-05-2019 17:00

Dünyanın en çok izlenen dizilerinden biri olan Game of Thrones dizisinin final bölümünün yayınlanacak olması nedeniyle ABD'de 10 milyondan fazla kişinin işe gitmeyeceği ve ekonominin 3.3 milyar dolar zarara uğrayacağı ileri sürüldü.

Kronos iş kaynakları şirketinin tahminlerine göre, ABD’de 10 milyondan fazla kişi HBO'nun Game of Thrones dizisinin final bölümünün yayınlanacak olması nedeniyle pazartesi günü işe gitmeyecek. 2.9 milyon kişi işe geç kalmayı planlarken, 3.4 milyon kişi de uzaktan çalışacak.

Challenger, Gray&Christmas şirketinin araştırmaları doğrultusunda da Game of Thrones’un yarattığı iş gücü kaybı ABD’de ekonomiye 3.3 milyar dolar kaybettirecek.

Dizinin final bölümü genel anlamda ise 27 milyon kişinin çalışma planını etkileyecek. Son sezon halihazırda ABD’lilerin çalışma performansında önemli ölçüde etki etti. Nitekim 20.4 milyon kişi diziyi izlemelerinin işe gitmelerini ve performanslarını etkilediğini söyledi.