Galatasaray Üniversitesi akademisyenlerinden Boğaziçi'ne destek: 'Ülke çapında destek gören haklı direnişin yanındayız'

Galatasaray Üniversitesi akademisyenleri, kayyum rektöre karşı mücadele eden Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine ve meslektaşlarına destek olmak amacıyla basın açıklaması yaptı. Akademisyenlerin açıklamasında "Boğaziçi Üniversitesi’ne yapılan rektör atamasına karşı, öğrencilerin ve akademisyenlerin itirazlarına katılıyoruz" denildi.10-02-2021 13:04

İleri Haber

Galatasaray Üniversitesi akademisyenleri, Boğaziçili öğrencilerin ve meslektaşlarının AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kayyum rektör Melih Bulu'ya karşı sürdürdükleri eyleme destek vermek amacıyla bir araya geldi. 

Ortaköy'deki Galatasaray Üniversitesi Kampüsü'nde basın açıklaması yapan akademisyenler, "Üniversite boyun eğmez" pankartı açtı.

Akademisyenlerin basın açıklamasında "Üniversiteler, bilim üreten ve kamu hizmeti veren kurumlardır. Bir üniversitede yeni bir fakülte/bölüm/enstitü açılması ve kadroların düzenlenmesi siyasi kararlara göre değil, bilimsel ölçütlere göre belirlenmelidir. Boğaziçi Üniversitesi akademisyeniyle, öğrencisiyle, mezunuyla, idari personeliyle akademik özgürlüğü ve özerk-demokratik üniversiteyi savunmak için hareket etmektedir. Bu mücadeleyi koşulsuz olarak destekliyoruz. Talepleri, Galatasaray Üniversitesi akademisyenleri olarak bizim de taleplerimizdir" ifadelerine yer verildi.

Galatasaray Üniversitesi akademisyenlerinin açıklamasının tamamı şu şekilde:

"Boğaziçi Üniversitesi’ne yapılan rektör atamasına karşı, öğrencilerin ve akademisyenlerin itirazlarına katılıyoruz. Üniversite bileşenlerinin iradesi ve demokratik teamüller hiçe sayılarak gerçekleşen bu dayatmaya karşı Boğaziçi Üniversitesi’nde başlayan ve ülke çapında destek gören haklı direnişin yanındayız. 

Tekrar ediyoruz: Bu atama meşru değildir. Üniversiteler, bilim üreten ve kamu hizmeti veren kurumlardır. Bir üniversitede yeni bir fakülte/bölüm/enstitü açılması ve kadroların düzenlenmesi siyasi kararlara göre değil, bilimsel ölçütlere göre belirlenmelidir. Boğaziçi Üniversitesi akademisyeniyle, öğrencisiyle, mezunuyla, idari personeliyle akademik özgürlüğü ve özerk-demokratik üniversiteyi savunmak için hareket etmektedir. Bu mücadeleyi koşulsuz olarak destekliyoruz. Talepleri, Galatasaray Üniversitesi akademisyenleri olarak bizim de taleplerimizdir. 

Bu yersiz atamanın derhal geri çekilmesini, rektörlerin üniversite bileşenlerince seçilmesini, anayasal haklarını kullanan öğrencilere yönelik polis müdahalesinin durdurulmasını ve gözaltında, tutuklu veya ev hapsinde olanların bir an önce serbest bırakılmasını bir kez daha talep ediyoruz. Başta LGBTİ+’lar olmak üzere, öğrencileri ve akademisyenleri hedef alan her türlü nefret söylemine; ayrıştırıcı ve ötekileştirici dile karşı duruyoruz. Üniversitelerimizi savunmaktan vazgeçmeyeceğiz!"