Galatasaray, sporcu ve çalışan maaşlarında kesintiye gidiyor

Galatasaray yönetimi, FIFA'nın tanıdığı "mücbir sebep"lerden faydalanarak kulüp çalışanlarının ve sporcuların maaşlarında kesinti yapılacağını duyurdu.01-06-2020 12:05

Galatasaray, yönetimin aldığı karar doğrultusunda kulüp çalışanlarının ve sporcuların maaşlarında kesintiye gidileceğini açıkladı. Kulüp çalışanlarına gönderilen yazıya göre futbolcu ve teknik kadro maaşlarına yüzde 15, basketbol ve voleybol gibi faal olmayan şube sporcuları ve teknik kadroların maaşlarına ise yüzde 30 oranında indirim uygulanacak.

Sözcü'den Mesut Yıldırım'ın haberine göre çalışanların bir kısmı, durumu e-devlet üzerinden ücretsiz izne çıkarıldıklarını ya da gelir beyanlarının asgari ücret seviyesine düştüğünü gördüklerinde farketti.

Kulübün ilgili açıklaması şu şekilde:

"7 Nisan 2020’de FIFA’nın pandemiyi mücbir sebep ilan ederek yayınlamış olduğu tavsiye kararları ve ardından diğer bazı spor branşları federasyonlarının yayınladığı tavsiye kararları dikkate alınarak…

Liglerinin sonlandırılması/iptal edilmesi dolayısıyla faaliyet gösteremeyen tüm şube sporcularımızın ve şube teknik kadrolarımızın toplam sezonluk ücretleri üzerinden yüzde 30 oranında ücret indirimi yapılmasına karar verilmiştir.
Faaliyeti ertelenen futbolcu ve teknik kadrolarımızın toplam sezonluk ücretleri üzerinden yüzde 15 oranında ücret indirimi yapılmasına karar verilmiştir.

Bu ücret indirimi bir anda uygulanmayacak olup teknik kadro personelimizin her ay aylık maaşlarının en az yarısını alması temin edilecek ve ücret indirimi 4 ile 6 ay arasına yayılacaktır.

Kısa Çalışma Ödeneği’ne başvurulan teknik kadro personelimiz ayrıca bu ödenekten de yararlanacaktır.
Belirlenen ücret indirimleri sporcularımız için bu sezon içinde uygulanacak ve tamamlanacaktır. Kısa Çalışma Ödeneği’ne başvurulan amatör şube sporcularımız ayrıca bu ödenekten de yararlanacaktır. Çalışmaya devam eden idari personelimiz için de Kısa Çalışma Ödeneği’ne başvurulmuş olup başka bir ücret indirimi öngörülmemektedir."