Futbolcu beynini bağışladı

İngiliz futbolcu Alan Shearer, ölümü sonrası topa kafa vurmanın zararlı olup olmadığının araştırılması için beynini bağışladı.15-11-2017 07:57

Demansa yakalanan futbolcularla ilgili belgeselde görev üstlenen İngiliz futbolcu Alan Shearer, ölümü sonrası beyninin futbolda kafa vurmanın demansa yol açıp açmadığı araştırmalarında kullanılması için organ bağışında bulunduğunu açıkladı.

Amerikan futbolunda kafa kafaya çarpışmaların beyin hasarına yol açtığı iddialarını kanıtlayan Doktor Bennet Omalu'nun bu alandaki araştırmalarını ve mücadelesini anlatan Concussion filmi spor camiasında büyük ses getirmişti. Şimdi bu tartışmalar yavaş yavaş futbola da taşınıyor.

FUTBOLCULAR BİNLERCE KEZ TOPA KAFA VURUYOR

Futbolcuların kariyerleri boyunca binlerce kez topa kafa vurmaları, defalarca sert şutları kafayla karşılamaları nedeniyle yaşlılıklarında demansa yakalanma ihtimallerinin daha yüksek olduğu iddiaları geçtiğimiz günlerde BBC'de yayınlanan bir belgeselde de dile getirilmişti. Belgeselin sunuculuğunu İngiliz futbolunun efsanelerinden Alan Shearer yapmıştı.

ABD'de otopsilerde beyinlerin incelenmesiyle Amerikan futbolu ve kava travması kaynaklı demans arasında bağlantı kurulmuştu. BBC'nin belgeselinde futbolda da benzer iddiaların halının altına süpürülerek gözden kaçırıldığını öne süren İngiliz futbolcu Alan Shearer, "47 yaşındayım. Yakın bir gelecekte CTE (chronic traumatic encephalopathy-kronik travmatik ensefalopati) hastası olmaktan korkuyorum. İskoç nöropatolog Doktor Willie Stewart ile gerekli işlemleri imza altına aldım. Ben öldükten sonra demans-futbol bağlantısı araştırmalarında kullanılması için beynimi bağışladım" diye konuştu.

DEMANS NEDİR?

Bunama, bellek ve dil yetileri, soyut düşünme, yargılama gibi zihinsel işlevlerde görülen yetersizlik durumudur.

Genellikle orta yaş ve orta yaşın ileri evrelerinde görülmeye başlar.