FT: Merkez Bankası Erdoğan’a kulak asmadı

Financial Times gazetesi Merkez Bankası’nın Erdoğan'a kulak asmadığını ve gerileyen Türk Lirası'nı güçlendirmek istediğini yazdı.26-04-2018 08:56

İngiliz Financial Times gazetesi bugünkü sayısında Türkiye'de Merkez Bankası'nın dün bu yıl ilk kez faiz artırımına gitmesini değerlendirdi.

Merkez Bankası dün Geç Likidite Penceresi (GLP) faizini 75 baz puan artırarak yüzde 13,5'e çıkarmıştı.

Gazete Merkez Bankası'nın son kararını, ekonominin "aşırı ısındığına" yönelik kaygıların arttığı bir dönemde aldığını belirtiyor.

Financial Times, Türk Lirası'nın 2018 yılında şu ana kadar performansı en kötü para birimleri arasında yer aldığını da hatırlatıyor.

’15 YILLIK İKDİRARINI UZATMA PEŞİNDE’

Gazetedeki haber şu satırlarla sürüyor:

"15 yıllık iktidar süresini uzatma peşindeki Cumhurbaşkanı kendisini 'faiz düşmanı' olarak nitelendirmişti. Kendisi, düşük faizin enflasyonun da düşmesine yardımcı olacağını savunan alışılmışın dışında bir görüşü destekliyor. O nedenle de yıllarca Merkez Bankası'na borçlanma maliyetinin azaltılması yolunda baskı yaptı.

"Ancak Sayın Erdoğan, çift haneli enflasyonun hane halkını vurduğu bir dönemde döviz piyasasında daha büyük bir belirsizlikten kaçınmak isteyebilir.”

'TÜRKİYE TÜKETTİĞİ PETROL VE GAZIN TAMAMINI İTHAL EDİYOR’

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, Financial Times'taki haber şu satırlarla noktalanıyor:

"Birçok döviz stratejisti Merkez Bankası'nın son kararı öncesi, Türk Lirası'nın uzun vadede güçlendirilmesi içim muhtemelen 100 baz puan ya da daha fazla sert bir faiz artırımının gerektiğini söylemişti.

Özellikle de Amerikan Hazine bonolarının ve tahvillerinin getirisinin daha fazla olmasının riskli tahvillere iştahı azalttığı, petrol fiyatlarının son 3 yılın en yüksek düzeyine çıktığı bir dönemde. Zira Türkiye tükettiği petrol ve gazın neredeyse tamamını ithal eden bir ülke."

ERDOĞAN ‘DÜŞÜRÜN’ DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası'na "Faizleri düşürün" çağrısı yapmıştı. Erdoğan, arkasından iş çevrildiğini ileri sürerek şunları kaydetmişti:

“Yurtdışına gitmeden önce faizlerle ilgili bir toplantı yaptık. Düşürülmesinden bahsettik. Sonra ben yurtdışındayken, Merkez Bankası faiz artırdı. Bir de 'tek adamlık' derler, bu nasıl tek adamlıksa, karar alıyoruz uygulamıyorlar."