Fransız şeker devi Tereos’a IŞID’e yardım ettiği gerekçesiyle dava açıldı

Fransız şeker devi Tereos silah yapımında kullanılan sorbitol isimli yapay tatlandırıcıyı IŞİD’e sevk etmekle suçlanıyor.20-03-2019 20:45

Fransız şeker devi Tereos'un, IŞİD'in daha önce Irak'ta potasyum nitratla karıştırdığı sorbitolle roket itici yakıt ürettiğini bile bile bu yapay tatlandırıcıyı Suriye'ye göndermeye devam ettiği ortaya çıktı.

Avrupa Birliği'ne bağlı çalışan, çatışma alanlarındaki silahlanmayı inceleme kuruluşu Conflict Armament Research (CAR), 2016 sonunda Musul kurtarılırken Irak kentindeki IŞİD'in silah deposunda Tereos'a ait sorbitol dolu onlarca torba bulmuştu.

‘TÜRKİYE’DE KAYBOLAN SORBİTOL ÇUVALLARI IŞİD MAHZENLERİNDE ÇIKTI’

Bu bulgular karşısında Tereos 45 ton Fransız üretimi sorbitolün 2015 yılında Türkiye'de ortadan kaybolduğu, bir yıl sonra Suriye'deki IŞİD mahzenlerinde yeniden ortaya çıktığına dair bir açıklama yapmıştı.

CAR Aralık 2017'de raporunu yayımladığında, Tereos'tan Musul'da bulunanlardan sonra yüksek riskli denilen bölgelere sorbitol tedariğini durdurduğu açıklaması gelmişti.

‘İKİ KEZ SEVKİYAT YAPILDIĞI SAPTANDI’

Ama Fransız şirketine dava açan iş ortakları, şirket içi soruşturma sonucunda, Musul'daki bulgulardan sonra da, Ocak ve Temmuz 2017'de olmak üzere iki kez Suriye'ye sorbitol sevkiyatı yapıldığının saptandığını duyurdu.

Tereos iddiaları yalanladı. Ancak Fransız haber ajansı AFP, terörle mücadele savcılarının hazırladıkları belgelerde, şirketin, terörizm eylemlerinde bulunmak ve terörizm eylemlerine suç ortaklığı yapmakla suçlandığını belirtti.

‘SAVAŞ SİLAHI OLDUĞUNU BİLE BİLE TEDARİK ETTİ’

Belgelerde davacıların "Tereos, sorbitolun savaş silahı olarak kullanıldığının bilincinde olmasına rağmen, bu hammaddeyi bir terörist gruba bile bile tedarik etmeyi sürdürdü" ifadesine yer verildi.

‘SURİYE’YE SATIŞLARIMIZ YASAL’

Sputnik’te yer alan habere göre; şirket ise AFP'ye yaptığı açıklamada "Suriye'ye satışlarımız yasaldır. Malın kötüye kullanıldığını anladığımızda tedarik etmeyi durdurduk" savunmasında bulundu.