Fransız Devrimi'nin sembolü ve Sarı Yelekliler duvar resminde bir araya geldi

Fransız Devrimi'nin ulusal simgesi Marianne, başkent Paris'te Sarı Yelekliler hareketini de içine alan bir gravürde resmedildi.09-01-2019 21:52

Fransa'nın 'özgürlük, eşitlik, kardeşlik' sloganını temsil eden ve Fransız Devrimi'nin ulusal simgesi Marianne, başkent Paris'te Sarı Yelekliler hareketini de içine alan bir gravürde resmedildi.

Grafiti sanatçısı Pascal Boyart tarafından Paris'in 9'uncu bölgesine yapılan eser, ünlü Fransız ressam Eugene Delacroix'nun 1830 Temmuz Devrimi'ni tasvir eden tablosundan izler taşıyor. Yaklaşık 3 metre uzunluğunda ve 10 metre genişliğindeki resimde elinde Fransa bayrağı taşıyan Marianne'in yanında yer alan ve devrime katılan dört kişinin sarı yelek giydiği görülüyor. Resimde yer alan figürlerin hiçbir şekilde silah taşımaması da dikkat çekici.

Euronews'ta yer alan habere göre 30 yaşındaki sanatçı dünyanın en çok bilinen tablolarından birini günümüz dünyasına uygun bir şekilde yeniden yorumlamak istediğini belirtiyor. Sanatçı dev resmin altına koyduğu barkod logosuyla da yaptığı eserler için bağış topluyor.

Pascal Boyart daha önce de ressam Delacroix'yu yaptığı bir eserde 100 euroluk bir banknotu yakarken resmetmişti.