Fransa'da son yılların en büyük grevi ikinci gününde

Fransa'da son yıllardaki en büyük genel grevi ikinci gününe girdi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un getirmek istediği puan bazlı emeklilik sistemine karşı ülke genelinde 800 bin kişinin eylemlere katıldığı bildirildi. Bazı sendikalar ise Macron’un ‘emeklilik reformu’ olarak adlandırdığı düzenlemeden vazgeçene dek greve devam edeceklerini belirtiyor.06-12-2019 10:31

Fransa'nın son yıllarda gördüğü en büyük genel grev bugün ikinci gününde. Çok sayıda sektörden işçiler emeklilik reformuna karşı grevde. Perşembe günü düzenlenen protestolara en az 800 bin kişi katıldı. Protestolar bazı kentlerde şiddet olaylarına yol açtı. Ülke genelindeki ulaşımın yanı sıra Paris içindeki toplu taşıma sistemleri de grev nedeniyle durma noktasına geldi. Metro ve otobüs işçileri en az pazartesi gününe kadar işe başlamayacaklarını açıkladı.

Diğer sendikalarınsa grevin geleceği hakkında bugün planlarını açıklaması bekleniyor.

İLK GÜN NE OLDU?

Fransız polisi ülke genelinde 800 bin, başkentte ise 65 bin kişinin protestolara katıldığını açıkladı.

CGT sendikası ise ülke genelindeki sayının 1,5 milyon olduğunu söyledi.

Turistlerin uğrak noktalarından olan Eyfel Kulesi de dün kapılarını kapattı.

Paris'te bazı eylemciler polis tarafından gözaltına alındığını açıklandı.

Başkentin yanı sıra Nantes, Bordeaux ve Rennes kentlerinde de eylemciler ile polis arasında çatışma çıktı.

GREVE NE YOL AÇTI?

Fransa'da son yıllardaki en büyük genel grevin nedeni, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un getirmek istediği puan bazlı ulusal emeklilik sisteminin sendikalar tarafından reddedilmesi.

Bugün başlayacak grevin bir gün ile sınırlı kalmayacağı düşünülüyor.

Bazı sendikalar Macron ‘emeklilik reformu’ olarak adlandırdığı düzenlemeden vazgeçene dek greve devam edeceklerini belirtiyor.

Emeklilik maaşı en düşük grup olan çiftçiler ise greve katılmayacaklarını açıkladı.

Konuyla ilgili bir anket greve desteğin yüzde 69 oranında olduğunu, en büyük desteğin de 18-34 yaş grubu tarafından verildiğini saptadı. (BBC TÜRKÇE)