Fransa'da Danıştay, Google'a kesilen 50 milyon euroluk cezayı onayladı: 'Veri kullanımı konusunda açık ve şeffaf bir bilgilendirme yok'

Fransa'da Danıştay, Google'ın veri kullanımı konusunda kullanıcılarını açık ve şeffaf bir şekilde bilgilendirmediği gerekçesiyle Google’a kesilen 50 milyon euroluk para cezasını onayladı.21-06-2020 09:34

Fransa’nın en büyük idari mahkemesi olan Danıştay, Google’a kesilen 50 milyon euro para cezasını onayladı. Mahkeme, şirketin veri kullanımı konusunda kullanıcılarını açık ve şeffaf bir şekilde bilgilendirmediğini söyledi.

Google 2018 yılında, Avrupa’da çıkan yeni veri gizliliği kanunu sebebiyle ilk para cezasına Ocak 2019’da çarptırılmıştı. Google, bu kararı Fransa’nın bu konulardaki en yüksek karar mercii olan Danıştay’a götürmüştü.

Danıştay, cuma günü aldığı kararda Ulusal Veri Koruması Komisyonu’nun (National Data Protection Commission) yaptırım konusunda haklı olduğuna ve Google’ın bu konudaki duruşunun sürekliliği sebebiyle para cezasının orantısız olmadığına karar verdi.

DEĞİŞİKLİKLER YAPILACAK

Webtekno'nun haberine göre Google, karar sonrası ise değişiklikler yapacağını dile getirdi. Mayıs 2018’de yürürlüğe giren Avrupa Birliği’nin Genel Veri Koruma Yasası, şirketler tarafından toplanan kişisel veriler konusunda bireylerin haklarını açık bir şekilde belirtiyor. Yasada, şirketlerin bu veriler ne yaptığını sade bir dille açıklaması gerektiği vurgulanıyor.

Fransa’nın veri gözlemciler, şirketin hedeflemeli reklamlar için veri toplarken Google kullanıcıların neye katıldıkları konusunda “yeteri kadar bilgilendirmediklerini” söylemişti. Gözlemciler, kullanıcıların verilerinin nasıl ve neden kullanıldığını öğrenebilmek için çok fazla işlem yapması gerektiğini söylemiş ve Google’ı suçlamıştı.

Danıştay da Google’ı özellikle izinsiz veri toplama metotları sebebiyle suçlu buldu. Mahkeme, firmanın “Android işletim sistemi kullanıcılarına yeteri kadar açık ve şeffaf bilgi sunmadığını” söylerken kişiselleştirilmiş reklamlalar amacıyla kullanıcıların kişisel verilerinin işlenmesi için kullanıcılara açık ve bilgilendirilmiş onay seçeneği sunmadığını ifade etti.

Google ise kullanıcıların verilerinin nasıl kullanıldığını kontrol etmek ve anlamalarına yardımcı olmak için sektöre yön veren araçlar geliştirdiklerini söyledi. Şirket “bu dava, kişiselleştirilmiş reklamlar için rızanın gerekli olup olmadığı hakkında değil bu verilerin nasıl elde edildiği hakkındadır. Bu karar ışığında yapmamız gereken değişiklikleri gözden geçireceğiz” dedi.