Fransa'da çiftçiler Macron'a karşı isyan bayrağını açtı

Fransa'da, Macron hükümetinin tarım politikalarından rahatsız olan çiftçiler isyan bayrağını çekti, başkent Paris'te yollar trafiğe kapatıldı.27-11-2019 13:34

Fransa’da hükümetin tarım politikalarına ve uluslararası ticaret anlaşmalarına isyan eden yüzlerce çiftçi, başkent Paris’i ülkenin kuzeyine bağlayan ana otobanlardan birinde trafiği traktörlerle kesti. A1 isimli kritik otobanda üç şerit birden trafiğe kapandı.

Emmanuel Macron hükümetinin tarım politikalarını ve bazı tarım ilaçların kullanımının yasaklamasının Avrupa Birliği’nin (AB) genelinden erkene çekilmesini protesto eden çiftçiler, ''Çiftçi olmazda kırsal Fransa da yok olur. Bırakın işimizi yapalım'' ve ''Macron, bize yanıt ver! Çiftçileri kurtar'' gibi sloganlar attı.

'FRANSA'DA ÇİFTÇİ KALMAZSA EKONOMİYE DARBE VURUR'

Eylemi düzenleyen iki büyük çiftçi sendikası, Macron’la bir görüşme talep ediyor. Sendikaların bugünkü planı, Paris’in en lüks bulvarlarından biri olan Foch caddesinde bir araya gelerek seslerini hükümete duyurmak. Reuters ajansına eylem hakkında bilgi veren 29 yaşındaki çiftçi Alix Heurtaut, ''Herkesin şunu bilmesini istiyoruz ki, eğer Fransa’da çiftçi kalmazsa, bu durum Fransız ekonomisine darbe vurur'' dedi.

BÜTÇEDE BREXIT ETKİSİ

Fransa, Avrupa Birliği’nin en büyük tarım üreticisi olarak, Brüksel’in ortak tarım politikasından en fazla yardımı alan ülke. Ancak İngiltere’nin Brexit süreci nedeniyle AB’nin tarıma ayırdığı bütçenin azalması beklenirken, Fransız çiftçiler hükümetin politikalarının tarım sektöründe geliri azalttığını savunuyor.

Macron hem bazı tarım ilaçlarının yasaklanmasını erkene çekmekle, hem de Kanada ve Latin Amerika ülkeleriyle Fransız çiftçilerin aleyhine anlaşmalar yapmakla suçlanıyor. Çiftçiler, bu anlaşmalarla ithal edilecek ucuz ürünlerin Fransa’daki üretimin de kalitesini düşüreceğini savunuyor.