Fransa'da 244 bin kişiden akaryakıt zammı protestosu: Ölü ve yaralılar var

Fransa'daki akaryakıt zamlarını protesto etmek için yaklaşık 2 bin noktada düzenlenen, toplamda 244 bin kişinin katıldığı eylemlerde 1 kişi ölürken 106 kişi ise yaralandı.17-11-2018 23:34

Foto: AFP 2018 / FRANCOIS LO PRESTI

Fransa'da akaryakıt zamları ülke genelinde protesto edildi. Birçok sendikanın çağrısıyla ülke genelinde düzenlenen gösterilerde, hükümetin akaryakıta ek vergi koyması protesto edildi. 'Sarı yelekliler' adı altında örgütlenen eylemciler, Paris'in farklı noktalarında gösteri düzenledi. Düzenlenen protesto gösterilerinde 1 kişinin hayatını kaybederken, 106 kişinin yaralandı ve 38 kişi de gözaltına alındı.

Polis, Porte Maillot ve Bastille Meydanı ile Champs-Elysees Caddesi'nde toplanan göstericileri dağıtmaya çalıştı. Zaman zaman gerginlik yaşanan gösterilerde polis, eylemcilere göz yaşartıcı gaz ve cop kullanarak müdahale etti.

'MACRON İSTİFA' SLOGANLARI ATILDI

Öte yandan Elysee Sarayı'nın çevresine gelen yaklaşık 200 kişi, "Macron istifa" sloganı attı. Göstericiler, daha sonra Saray'a girmek için güvenlik bariyerlerini aşmaya çalıştı ancak polis göz yaşartıcı gaz kullanarak protestocuları engelledi. Eylemciler, ülke genelinde  yüzlerce cadde ve yollarda blokaj eylemi düzenledi. Çok sayıda muhalif milletvekilinin de gösterilere destek verdiği ifade edildi.

244 BİN KİŞİ KATILDI

Sputnik'te yer alan habere göre İçişleri Bakanı Christophe Castaner, yaptığı yazılı açıklamada, ülke genelinde 2 binden fazla noktada düzenlenen gösterilere yaklaşık 244 bin kişinin katıldığını belirtti. Castaner, çıkan olaylarda 1 kişinin hayatını kaybettiğini, 106 kişinin yaralandığını ve 38 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Fransa'da son dönemde hükümetin reform politikalarına karşı grev ve gösteriler arttı. Özellikle mayıs ve haziranda ülke geneline yayılan grev ve gösterilere milyonlarca kişi katılmıştı.