Fransa yeniden kapanıyor: 1 aylık karantina uygulanacak

Koronavirüs vakalarının artması sebebiyle Fransa'da Paris ve bir dizi bölgede 1 aylık karantina uygulanacak.18-03-2021 21:39

Fransa Başbakanı Jean Castex, düzenlediği basın toplantısında ülkedeki yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının yayılımı karşısında alınan yeni kararlar açıkladı.

Sputnik'te yer alan habere göre Castex, yaptığı açıklamada, ülkenin Hauts de France, başkent Paris'in bağlı olduğu Île de France, Seine Maritime ve Alpes Maritimes bölgelerinde yarın gece yarısından sonra başlamak üzere 1 aylık karantina uygulanacağı bilgisini verdi.

Açıklamasında, Fransa'nın artık 'üçüncü dalganın pençesinde' olduğunu ifade eden Fransa Başbakanı, kararın vakaların artışında kaydedilen ivmeyle birlikte alındığını söyledi.

Castex, "İşlerin en kritik olduğu yerlerde uygulanacak daha sıkı kısıtlamalarla birlikte, artık daha da ileri gitme vakti geldi" ifadelerini kullandı.

Öte yandan kapanacak bölgelerdeki zaruri ihtiyaçlara dönük faaliyet yürütmeyen tüm mağazaların kapatılacağını açıklayan Fransa Başbakanı, ayrıca karantina bölgesinde sokağa çıkışların evlerin 10 kilometrekarelik çevresiyle sınırlandırıldığını kaydetti.

Bununla birlikte Castex, bölgeler arası seyahatlerin de zaruri durumlar söz konusu olmadığı sürece yasak olacağını dile getirdi.