Fransa, Libya Büyükelçiliği'ni tekrar açıyor

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Fransa'nın Libya'nın başkenti Trablus'taki büyükelçiliğini pazartesi günü yeniden açacağını açıkladı.23-03-2021 22:57

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Paris'in yeni yetkililere desteğini göstermek için önümüzdeki pazartesi günü Libya'nın başkenti Trablus'taki büyükelçiliğini yeniden açacağını duyurdu.

Elysee Sarayı'nda Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed El-Menfi ve yardımcısı Musa el-Koni ile görüşen Macron, Fransa ve Avrupalı ​​ortaklarının Libya'nın siyasi çabalarını destekleyeceklerini belirtti. Fransa'nın ve Avrupa'nın Libya'ya yardım edeceğini ifade eden Macron, bunun Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi'nde gündeme geleceğini aktardı.

Libya'nın istikrara kavuşması için Menfi ile pozitif diyalogları olduğunu ve çok iyi görüşme gerçekleştirdiklerini söyleyen Macron, "Libya'da istikrar ve barış sağlanmazsa, ülkenizi ile bölgeyi istikrarsızlaştıran terör örgütleri ve kaçakçılar ortadan kaldırılmazsa, Orta ve Doğu Akdeniz, Sahel bölgesi ve Afrika'da barış olmaz" ifadelerini kullandı.

Macron ile Libya'nın istikrarını ve ateşkesi görüştüğünü aktaran Menfi, "İstediğimiz 24 Aralık'ta seçimleri düzenlemek" dedi.

Menfi, Macron ile irtibat halinde kalacaklarını aktardı.