Fransa Eğitim Bakanı: Türk liseleri İslamcı ideolojiyi yayabilir

'Erdoğan'ın Fransa’da Türk liseleri açmak istediği’ iddiaları hakkında konuşan Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer, bu fikre sıcak bakmadıklarını dile getirdi.10-05-2019 12:24

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Fransa’da Türk liseleri açmak istediği iddiaları hakkında konuşan Fransa Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer bu fikre sıcak bakmadıklarını beyan etti.

 

Fransız basınına konuşan Blanquer, "Türkiye, İslamcı ideolojinin etkisini getirme arayışında, biz bu tür girişimlerin ilerlememesi için çok dikkatli olacağız. Fransa bu girişimler için açık bir alan olamaz” dedi.

Bakan, “Bu ülkede herkesin uyması gereken Cumhuriyet kuralları var. Bu konudaki endişelerimizi Türk muhatabıma da ilettim" ifadesini kullandı.

Sputnik'in haberine göre, Erdoğan'ın Fransa'da İslam'ın ve doğru cihadın öğretilmesine ağırlık verecek Türk liseleri açmak istediğini iddia edilmişti.

Gazete, hükümetin bu fikre muhtemelen sıcak bakmayacağını ifade etmişti.

Öte yandan konuyla ilgili Euronews’e konuşan bir Fransız Eğitim Bakanlığı yetkilisi, Türk yetkilerle yapılan görüşmelerde Fransa’da Türk liselerinin kurulmasına sorun çıkartılması halinde Ankara’nın da Türkiye’deki Fransız liselerinin çalışmasına sorun çıkartma tehdidinde bulunduğunu söyledi.

Ankara ve İstanbul’da doğrudan Fransız eğitim sistemiyle uyumlu iki lise bulunuyor.