Frankfurt'ta evsizlere para cezası kesilecek

Frankfurt'ta yerel yönetim, açık kamusal alanlarda uyuyan evsizlere para ceza kesilmesini öngören bir karara imza attı.19-12-2017 22:15

Almanya'nın Frankfurt kentinde belediye meclisinde, açık kamusal alanlarda uyuyan evsizlere para ceza kesilmesine yönelik karar alındı. Cezanın içeriğine dair herhangi bir açıklama yapılmazken, polis yetkilileri ise söz konusu cezanın evsizlerin birkaç kez uyarılmalarına rağmen bulundukları yeri terk etmemeleri durumda verileceğini belirtti.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, başta Avrupa Merkez Bankası olmak üzere çok sayıda finans kurumunun merkezine evsahipliği yapan Frankfurt'ta son dönemde evsizlerin sayısı artıyor. Yerel yönetimin aldığı karara ise çok sayıda kesim tepki gösteriyor. 

Başbakan Angela Merkel'in lideri olduğu Hristiyan Demokrat Birlik'in meclis üyesi Christoph Schmitt şehirde evsizler için birçok sığınma yeri ve hizmet noktası olduğunu savunurken, Yeşiller Partisi'nden Beatrix Baumann bu hizmetlerin pek çok evsiz tarafından kullanılamadığını belirtti. Sol Partili meclis üyesi Astrid Buchheim ise evsizlerin değil, şehirdeki fakirliğin sorun olduğunu belirtti.