Ford işçileri iş bıraktı

Ford fabrikasında sendikanın işçilerin onayı olmadan 2018-2019 toplu sözleşmesini imzalaması üzerine işçiler iş bıraktı.28-12-2017 16:33

Romanya’nın başkent Bükreş yakınlarındaki Craiova kentinde bulunan Ford otomotiv fabrikasında “Sindicatul Ford Automobile Craiova” isimli sendika ile şirket arasında işçilerin onayı olmadan 2018-2019 toplu sözleşmesinin imzalanması üzerine işçiler iş bıraktı, fiili grev yaptı.

Evrensel'in Wsws.org sitesinden aktardığı habere göre; Romanya’daki Sosyal Demokrat Parti (PSD) Hükümeti kısa süre önce, sosyal sigorta harcamalarını finanse etmek gerekçesiyle işçilerden alınan vergileri artıran ve 1 Ocak’ta yürürlüğe girecek olan bir vergi yasasını kabul etti. Geçmişte, her işçi bu vergiyi patron ile paylaşıyordu. Oysa yeni yasa, tüm maliyeti, gelirlerinin yüzde 37.25’i üzerinden işçilere ödetiyor.

Sendikanın kabul ettiği toplu sözleşmede ise, mevcut ücretleri yüzde 22 azaltan vergi artışının etkisi görmezden gelince sadece küçük bir ücret artışı yer almış oldu. Buna göre Ford’da yeni bir işçinin maaşı yaklaşık 350 dolar olacak.

İŞÇİLERİN ÖFKESİ GREVE DÖNÜŞTÜ

TİS’in imzalandığı haberini alan yaklaşık 200 işçi 22 Aralık’ta kendiliğinden işi durdurarak “Hırsızlar”, “Bu kölelik anlaşmasıdır”, “İstifa” ve “Grev” sloganlarıyla fabrika içinde yürüyüşe geçti.

Bir sonraki vardiyanın işe gelmesiyle, eyleme yüzlerce işçi daha katıldı ve iş bırakan işçilerin sayısı 1000'e yükseldi. 4 bin işçinin çalıştığı fabrikada üretim durma noktasına geldi. Bu nedenle, fiili grevin bir hedefi de Ford patronlarının yanı sıra işçilerin şirketin bir kolu olarak gördükleri sendikaya yönelik de protesto anlamını taşıyor.

FORD PATRONLARI: SENDİKA İLE İŞÇİ ARASINDA

Grevci işçilerden biri, yerel basına, işçilerin, toplusözleşme görüşmelerinde “Ford tarafından satın alınmamış” bir örgüt tarafından temsil edilme planında “Başarılı olamadıkları”nı söyledi.

Ford ise yaptığı açıklamada, “Ford Romanya, sendikalar ile üyeleri arasındaki iç tartışmalar üzerine yorum yapmaz. 2018 ve 2019 toplu sözleşme anlaşması üzerine görüşmeler tamamlandı ve bizim ekleyecek bir şeyimiz yok” dedi.

Şirketin, işçileri, şirketin teklifini kabul etmemeleri durumunda üretimi başka yere taşıyabileceğini söyleyerek tehdit ettiği belirtiliyor.

İşçilerin işe döndüğü ancak öfkelerinin dinmediği, yeni eylemler için hazırlık yapıldığı öğrenildi.

FORD İŞÇİSİ: OCAK'TA TÜM FABRİKANIN KATILACAĞI BİR GREVE HAZIRLANIYORUZ

Fiili greve katılan işçilerden biri, grevlerinin bir gün sürdüğünü ancak ocak ayı içinde bu kez tüm fabrikanın katılacağı bir greve hazırlandıklarını söyledi.

Toplu iş sözleşmesi görüşmeleri devam ederken sendika temsilcisinin görevden alınarak yerine yeni birinin getirildiğini ve ardından görüşmelerin 30 gün boyunca şüpheli bir şekilde durdurulduğunu belirten işçi, “Görüşmeler kaosa dönüştü. Şirketin son verdiği ve sendikanın onayladığı teklif tatmin edici değil. Şu anda grevde değiliz ve geçen haftaki grevimiz spontane gelişmişti ancak ocak ayında bu kez genel bir grev örgütleyeceğiz” diye konuştu. İşçi, geçtiğimiz hafta iş bırakan kimi işçilerin ise normalde çalıştıkları bölümlerden alınarak daha zor bölümlere verildiğini de ekledi.

Romanya’da tüketim maddelerinin fiyatlar giderek artarken ücretlerinin düşük kaldığını ve büyük ekonomik zorluklarla karşı karşıya olduklarını söyleyen işçi, “Ford Craiova’da ürettiğini Avrupa’ya satmak, bize ise az ödemek istiyor. Almanya’da bir otomotiv işçisi ayda 2 bin avro alırken Romanya’da yeni bir işçi 300 avro kazanıyor” dedi.

Mevcut sendikanın “mafya” gibi davrandığını ve işçileri gözünü korkutmaya çalıştığını belirten Romanya Ford işçisi, şirketin de işçilerin sosyal medya hesaplarını takip ettiğini söyledi.