'Fiziği erkekler inşa etti' diyen profesöre karşı imza kampanyası

"Fizik erkekler tarafından icat ve inşa edildi" açıklamasını yapan İtalyan bilim insanı Alessandro Strumia'ya tepkiler büyüyor.06-10-2018 22:15

1600'den fazla bilim insanı, Profesör Strumia'nun açıklamalarını kınayan bir bildiriye imza attı.

Strumia, İsviçre'deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) tarafından düzenlenen yüksek enerji fiziğiyle ilgili bir sunumda, fiziğin kadınlara ayrımcılık yapılmaksızın erkekler tarafından inşa edildiğini kanıtladığını iddia eden yorumlarda bulunmuştu.

Pisa Üniversitesi öğretim görevlisi Strumia'nın bu sunumu tepki toplamıştı.

'HERKESİN BİLİM İNSANI OLABİLMESİ İÇİN ADİL FIRSAT SAĞLAMALIYIZ'

"Particlesforjustice.org" internet sitesinde yayımlanan bildiride, Strumia'nın açıklamalarının "doğru olmadığı" ve ayrımcılık içerdiği belirtildi. Yapılan açıklamada bilim insanları Strumia'nin iddialarına cevap verirken, "Fizik ve bilim, sanat, müzik ve edebiyat kadar herkesin ortak mirasının bir parçasıdır ve herkesin bilim insanı olabilmesi için adil bir fırsata sahip olabilmesinin çabasını göstermeliyiz" dendi.

Dünyaca ünlü İngiliz astrofizikçi Jocelyn Bell Burnell geçen ay BBC'ye, bilinçaltındaki tarafgirliğin kadınların fizik araştırma projelerinde yer almasını engellediğini düşündüğünü söylemişti.