Fitch Halkbank'ın notunu düşürdü, üç bankanın not görünümünü negatife indirdi

Fitch Ratings, Halkbank’ın notunu düşürdü ve Garanti BBVA, Ziraat Bankası ile Vakıfbank’ın not görünümünü ‘negatif’e indirdi.20-05-2020 08:01

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Halkbank’ın notunu düşürürken, Garanti BBVA, Ziraat Bankası ve Vakıfbank’ın not görünümünü de ‘durağan’dan ‘negatif’e indirdi.

HalkBank’ın notunu “B+”dan “B”ye indiren kredi derecelendirme kuruluşu negatif görünümünü korudu. Akbank, İş Bankası, Yapı Kredi, Garanti BBVA, Ziraat Bankası ve Vakıfbank’ın notunu “B+” olarak teyit etti.

BloombergHT’de yer alan habere göre, kurumun açıklamasında HalkBank’ın not indirimi ve diğer iki kamu bankasının negatif görünümlerinin ülkenin zayıf döviz rezervi pozisyonunu yansıttığı belirtildi.

'RİSK ARTTI'

Açıklamada “Garanti BBVA’nın negatif görünümü Fitch’in Türkiye’nin zayıflayan dış finansallarının hükümetin bankacılık sektörüne müdahalesi riskini artırdığı ve bunun tüm bankaların döviz yükümlülüklerini yerine getirme kabililiyetlerine sekte vurabileceği yönündeki görüşünü yansıtıyor” denildi.

Akbank, İş Bankası, Yapı Kredi, Garanti BBVA, Ziraat Bankası ve Vakıfbank’ın notlarının teyit edilmesinin genel olarak hala güçlü olan sermaye ve döviz likiditesi tamponlarını yansıttığının altı çizildi.