'Fırsattan istifade'ye devam: Bir grev daha Erdoğan'ın kararıyla ertelendi

Daha önce, OHAL'i grevleri yasaklamak için fırsat olarak gördüğünü açıklayan, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Petrol-İş sendikası tarafından Mersin ve Adana'da alınan grev kararını 60 gün süreyle erteledi.09-10-2020 10:35
İleri Haber

Petrol-İş Sendikası tarafından Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları Anonim Şirketi'ne (Şişecam) ait Mersin’in Akdeniz ilçesindeki Kazanlı mahallesinde yer alan soda ve krom üretim tesisleri ile Adana’nın Seyhan ilçesinin Arabali mahallesinde yer alan tuz işletmesinde alınan grev kararı cumhurbaşkanı kararıyla 60 gün süreyle ertelendi. 

Cumhurbaşkanı kararında grevin genel sağlığı ve milli güvenliği bozucu nitelikte görüldüğü ifade edildi. Kararın, 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu'nun 63'üncü maddesi gereğince alındığı açıklandı.

SARAY GREV İSTEMİYOR

AKP iktidarı, 15 Temmuz'un ardından ilan edilen OHAL döneminde 7 grevi yasaklamıştı. AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan OHAL döneminde yaptığı açıklamalarda, "Bizimle beraber grev denilen olaylar ortadan kalktı" ve "Grev tehdidi olan yere biz OHAL'den istifade ederek anında müdahale ediyoruz" şeklinde ifadeler kullanmıştı. AKP iktidarı pandemi sürecinde de ilk iş olarak grev yasağı getirmişti.

'İŞÇİ SINIFININ GREV HAKKI ELİNDEN ALINDI'

Petrol-İş Sendikası tarafından internet sitelerinden yapılan açıklamada, yasaklarla işçilerin grev haklarının ellerinden alındığını belirtildi.

Açıklamada yasakçı anlayışın emekçilerin mücadelelerine ket vurduğu ifade edilirken, "Salgında emekçileri değil işverenleri kollayan hükümet, verdiği bu kararla grev hakkının yanı sıra toplu iş sözleşmesi hakkının kullanımını da engellemektedir. Grev yasaklarının kapsamının zaten yeterince geniş tutulduğu ülkemizde, bu yasağın bulunmadığı işyerleri için de grev erteleme kararları devreye sokulmaktadır" denildi.

Petrol-İş Sendikası'nın basın açıklaması şu şekilde:

"Sendikamızın örgütlü olduğu, Mersin'de kurulu bulunan Soda Sanayii A.Ş.’de toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması nedeniyle ilan edilen 9 Ekim 2020 uygulama tarihli grevimiz, Cumhurbaşkanı kararıyla 60 gün süreyle ertelenmiştir.

Cumhurbaşkanı’nın verdiği bu kararın gerekçesi, grevimizin “genel sağlığı ve milli güvenliği bozucu nitelikte görülmesi” olarak belirtilmiştir. Büyük ölçüde cam sanayiine girdi üreten bu işletmede milli güvenlik gerekçesiyle grevin ertelenmesini kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Öte yandan salgında üretim tüm hızıyla devam ederken hiç göz önüne alınmayan “genel sağlık” risklerinin, grev ertelemesine gerekçe yapılması dikkat çekicidir.

Cumhurbaşkanı’nın grev erteleme kararı, bugün 2020/31269 sayılı ve 9 Ekim 2020 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanmıştır. Yayımlanan bu karar, ülkemizde grev hakkının fiilen ortadan kaldırıldığının yeni bir kanıtı olmuştur.

Salgında emekçileri değil işverenleri kollayan hükümet, verdiği bu kararla grev hakkının yanı sıra toplu iş sözleşmesi hakkının kullanımını da engellemektedir. Grev yasaklarının kapsamının zaten yeterince geniş tutulduğu ülkemizde, bu yasağın bulunmadığı işyerleri için de grev erteleme kararları devreye sokulmaktadır.

İşçi sınıfının grev hakkı elinden alınmıştır. Bu yasakçı anlayış, demokrasi ve sosyal hukuk devleti ilkeleri ile bağdaşmadığı gibi emekçilerin iş ve ekmek mücadelesine de ket vurmayı amaçlamaktadır.

Türkiye’de grev erteleme kararları ile toplu iş sözleşmesi süreçlerinde işverenlerin eline büyük bir koz verilmekte, sendikalar ve işçinin iradesi baskı altına alınmaktadır. İşçiler, grev yasakları ve taraflarca anlaşma sağlanamadığı takdirde bu grev erteleme kararları ile nihayetinde Yüksek Hakem Kurulu (YHK) prosedürüne mahkum edilmektedir. Yasalar ve prosedürler, işverenler lehine çalıştırılmaktadır.

Sözleşme yürürlük başlangıcı itibariyle 557 üyemizin çalıştığı Soda Sanayii A.Ş.’de, üyelerimizin hakları için sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."