Finans Merkezi'ndeki şirketlere vergi kolaylığı Resmi Gazete'de

Finans Merkezi'ndeki şirketlere vergi kolaylığı Resmi Gazete'de

Şirketlere vergi kolaylığı sağlanmasına yönelik karar, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Resmi Gazete'de, İstanbul Finans Merkezi'nde yer alan şirketlere vergi kolaylığı sağlanmasına yönelik düzenlemeyi de içeren kanun yayımlandı. Yetki ise Erdoğan'a verildi.

"Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun", Resmi Gazete'de yayımlandı. Torba kanunda cemevleri ile ilgili düzenleme de yer alırken, patronlara yönelik düzenlemeler de dikkat çekti.

ANKA'nın aktardığına göre geçen günlerde şantiyesinde bir işçinin hayatını kaybettiği İstanbul Finans Merkezi'ndeki şirketlere de vergi kolaylığı sağlanacak. İstanbul Finans Merkezi’nde faaliyette bulunan şirketlerin, yurt dışından satın aldıkları malları Türkiye’ye getirmeden yurt dışında satmalarından (transit ticaret) ya da yurt dışında gerçekleşen mal alım satımlarına aracılık etmekten sağladıkları kazancın yüzde 50’sinden kurumlar vergisi alınmayacak.

YETKİ ERDOĞAN'DA

Şirketlerin bu indirimden yararlanabilmeleri için elde ettikleri kazancı, vergi beyannamesi vermeden önce Türkiye’ye transfer etmiş olmaları, alım satımına aracılık yapılan malların satıcısı ve alıcısının Türkiye’den olmaması koşulları aranacak. AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, getirilen yüzde 50’lik indirimi yüzde 100’e çıkarabilecek ya da sıfıra kadar indirebilecek.

AMASRA KATLİAMI DÜZENLEMESİ

Ayrıca, 42 maden işçisinin hayatını kaybettiği Amasra Katliamı sonrası torba kanuna eklenen maddeler ile kömür ve linyit madenlerinin yer altı işlerinde meydana gelen iş kazası sonucunda ölen sigortalının, genel sağlık sigortası primi dahil kendi sigortalılığı nedeniyle prim ve prime ilişkin her türlü borçları terkin edilecek ve ölüm tarihinde sigortalıya ilişkin şartlar aranmadan geride kalan hak sahiplerine aylık bağlanacak.

Maden kazasında hayatını kaybeden maden işçilerinin yakınlarına yönelik destek paketi de düzenlemeler arasında. Buna göre; kömür ve linyit madenlerinin yer altı işlerinde meydana gelen iş kazası sonucunda ölen sigortalının, genel sağlık sigortası primi dahil kendi sigortalılığı nedeniyle prim ve prime ilişkin her türlü borçları terkin edilecek ve ölüm tarihinde sigortalıya ilişkin şartlar aranmadan hak sahiplerine aylık bağlanacak.