Filistin, İsrail ile yapılan tüm anlaşmaları askıya aldı

Filistin lideri Mahmud Abbas, İsrail ile yapılan tüm anlaşmaları askıya aldıklarını duyurdu. Abbas, "İşgal devletinin yaptıkları yasa dışı ve hükümsüzdür” dedi.25-07-2019 23:35

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail ile tüm anlaşmaların askıya alındığını duyurdu. 

Ramallah’ta açıklama yapan Abbas, İsrail ile ilişkilerin kötüleşmesi nedeniyle İsrail ile yapılan anlaşmaların uygulanmasını durdurma kararı aldıklarını söyledi.

Filistin lideri Abbas, “Özerk Yönetimin, İsrail tarafı ile imzalanan anlaşmaların uygulanmasına son verme kararını açıklıyoruz” diye konuştu.

‘İNSANLIĞA KARŞI İŞLENMİŞ BİR SUÇ’

İsrail ordusunun hafta başında Doğu Kudüs’te, Sur Baher mahallesinde, büyük bir kısmı Oslo Anlaşması uyarınca Filistin'in kontrolü altında Filistinlilere ait binaları yıkmaya başlaması gerilimi bir kez daha tırmandırmıştı. Binaların İsrail ordusu tarafından yıkılmasının “kabul edilemez” olduğuna vurgu yapan Abbas, bunun “insanlığa karşı işlenmiş bir suç” olduğunu, taraflar arasında imzalanan anlaşmaları da ihlal ettiğini söyledi.

‘YASA DIŞI VE HÜKÜMSÜZ’

İlişkilerin kötüleşmesinden ötürü anlaşmaları askıya aldıklarını söyleyen Abbas, “İşgal devletinin yaptıkları yasa dışı ve hükümsüzdür” dedi, “adil, kapsamlı ve sürdürülebilir barış” istediklerini vurguladı.