Filistin, İsrail ile yapılan Covid-19 aşısı takası anlaşmasını iptal etti

Filistin, İsrail ile varılan aşı takası anlaşmasını, gelen aşıların son kullanma tarihlerinin yakın zamanda dolacak olması nedeniyle iptal etti.19-06-2021 09:58

Filistin yönetimi, İsrail ile yapılan yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşı takası anlaşmasını, gelen aşıların son kullanma tarihlerinin yakın zamanda dolacak olması nedeniyle iptal etti.

Filistin Sağlık Bakanı Mey Keyle, Başbakan Muhammed Iştiyye’nin İsrail ile yapılan aşı takası anlaşmasının iptal edilmesi talimatını verdiğini söyledi. Bakan Keyle, bu kararın İsrail’in takas için verdiği aşıların son kullanma tarihinin kısa süre içinde dolacak olması nedeniyle alındığını belirtti.

Filistin ile İsrail, 1 milyondan fazla Pfizer-BioNTech’in Covid-19 aşısını takas etme konusunda mutabakata varmıştı. Mutabakat çerçevesinde İsrail stoklarındaki 1 ila 1.4 milyon doz Pfizer/BioNTech aşısını Filistin yönetimine verecekti.

Karşılığında ise Filistin’in BioNTech-Pfizer’dan eylül ve ekimde alacağı aşılar İsrail’e gönderilecekti. İsrail, varılan takas anlaşması kapsamında bugün 100 bin doz Covid-19 aşısını Filistin Sağlık Bakanlığı’na teslim etmişti.