Filistin Doktorlar Sendikası, hükümetin inatçılığına karşı devlet hastanelerindeki acil servisleri kapatma kararı aldı

Filistin Doktorlar Sendikası, "İnsanlığımız, hükümetin sorumlulukları reddetmesinden daha büyüktür ve hizmet yerleri değişirse, halkımıza ve vatandaşlarımıza yardım etmeye devam edeceğiz" diye ekledi. Sendika, daha önce yaptığı bir açıklamada, 4 Mayıs’tan itibaren tüm vatandaşları tedavi için özel hastanelere gitmeye ve hükümeti de tedavi masraflarını karşılamaya çağırdı.04-05-2021 01:24

Çeviren: Hager M. Salah

Filistin Doktorlar Sendikası, 4 Mayıs Salı günü tüm devlet hastanelerindeki acil servisleri kapatma kararını açıkladı. Sendika, bu kararın sebebini hükümetin inatçılığına ve bir yıl önce imzalanan anlaşmayı uygulamaya yönelik tüm girişimlerin reddedilmesi olarak açıkladı. Sendika, Al-Hadaf dergisinde yayınlanan basın açıklamasında hükümetin maaş kesintilerinden geri adım atıp sendikayla yapılan anlaşmayı uygulama kararı almaması halinde kararın uygulanacağını söyledi.

Kararın alınmasının nedeni, hükümetin bir yıl önce kamuoyu önünde imzaladığı bir anlaşmayı uygulamayarak koronavirüs salgınıyla mücadele eden en önemli gruba karşı inatçılığına, ahlaki ve ulusal yükümlülükten kaçmasına ve çözüm girişimlerinin uygulanmasındaki inatçılığına bağlandı. Sendika, hastaların genellikle özel hastanelere gideceğini, bu nedenle de doktorlar üzerindeki yükün biraz ağır olacağını kaydetti.

Filistin Doktorlar Sendikası, "İnsanlığımız, hükümetin sorumlulukları reddetmesinden daha büyüktür ve hizmet yerleri değişirse, halkımıza ve vatandaşlarımıza yardım etmeye devam edeceğiz" diye ekledi. Sendika, daha önce yaptığı bir açıklamada, 4 Mayıs’tan itibaren tüm vatandaşları tedavi için özel hastanelere gitmeye ve hükümeti de tedavi masraflarını karşılamaya çağırdı.

YÖNETİCİLER DAHİL HİÇBİR DOKTOR İŞE GİTMEYECEK

Bölümler içindeki koronavirüs hastalarının, tamamen iyileşip hastanelerden taburcu olana kadar dönüşümlü olarak takip edildiğini vurgulayan Sendika, birinci basamak sağlık hizmetleri ve Sağlık Bakanlığı binalarında çalışmaların tamamen durdurulacağını, yöneticiler de dâhil olmak üzere hiçbir doktorun işe gitmeyeceğini duyurdu.

Filistin Doktorlar Sendikası, söz konusu tedbirlerin hükümetin imzalanan anlaşmayı reddetmesi, bunu şüpheli ve kışkırtıcı bir şekilde uygulamaması sonrasındaki protestolardan bir aydan fazla bir süre sonra geldiğini açıklayarak geçen mart ayı başında Maliya Bakanı Şükri Bişara ile tüm ayrıntılar üzerinde anlaştığını ancak Bişara’nın bu anlaşmayı ihlal ettiğini belirtti.

‘EŞİ GÖRÜLMEMİŞ BİR EYLEMDE BULUNMAK ZORUNDA KALDIK’

Sendika, "Tüm bunlara rağmen doktorlar, sorumluluk almak ve hükümetin garip tutumunu tersine çevirmesini beklemek açısından bu süre boyunca hastalara acil bakım ve hizmet sağladılar" dedi ve şöyle tamamladı: "Ancak hükümetin bu etkinlikleri görmezden gelmeye devam etmesi ve doktorlara karşı en temel sorumluluklarından ve meseleleri tartışmaktan vazgeçmekte ısrarcı olması sebebiyle, maalesef yanılsamalar dünyasında yaşayan bu kayıtsız hükümete karşı eşi görülmemiş bir eylemde bulunmak zorunda olduğumuzu üzüntü duyarak ilan ediyoruz."

Kaynak: Al-Hadaf