Filipinler'de tutsak köylü önderi koronavirüsten yaşamını yitirdi

Canlas’ın kızı Jeanette, kronik rahatsızlıklarına karşın babasının cezaevine girmeden önce ciddi bir sağlık sorununun olmadığını, fakat tutuklandıktan sonra cezaevindeki kötü koşullar nedeniyle sağlığının hızla bozulduğunu açıkladı.11-05-2021 15:17

İleri - Dış Haberler

Filipinler’de mart ayından beri tutuklu bulunan köylü önderi Joseph Canlas’ın Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiği açıklandı. Canlas, “komünist isyancı gruplarla bağlantısı olduğu” gerekçesiyle tutuklanmıştı.

Filipinler’de geniş tarım arazilerine sahip Merkez Luzon bölgesindeki toprak gaspı uygulamalarına, köylülerin zorla yerinden edilmesine ve tarımda piyasalaşmaya karşı verilen köylü hareketlerine önderlik eden Joseph Canlas, yaklaşık 1.5 milyon topraksız köylü, yoksul köylü ve tarım işçisini bir araya getiren ülkenin en kitlesel demokratik kitle örgütlerinden Filipinler Köylü Hareketi’nin (Kilusang Magbubukid ng Pilipinas) de başkan yardımcısıydı. “Komünist isyancı gruplarla bağlantısı olduğu” iddiasıyla tutuklanan 59 yaşındaki Canlas, yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle hayatını kaybetti.

‘TUTUKLANDIKTAN SONRA SAĞLIĞI BOZULDU’

Canlas’ın kızı Jeanette, kronik rahatsızlıklarına karşın babasının cezaevine girmeden önce ciddi bir sağlık sorununun olmadığını, fakat tutuklandıktan sonra cezaevindeki kötü koşullar nedeniyle sağlığının hızla bozulduğunu açıkladı.

‘CANLAS’IN KATİLİ DUTERTE YÖNETİMİ’

Çeşitli yerel köylü hakları örgütlerinin bir araya gelmesiyle kurulan uluslararası Gıda Egemenliği Halk Koalisyonu da (PCFS), Canlas’ın ölümü üzerine yaptığı açıklamada, “Küresel Güney’de toprak, adalet ve barış için mücadele eden bütün çiftçi ve eylemcilere ilham kaynağı olan” Canlas’ın Filipinler Ulusal Polisi ve Duterte yönetimi tarafından “öldürüldüğünü” söyledi. PCFS, bir başka Filipinli köylü önderi ve insan hakları savunucusu olan 61 yaşındaki Adelaida Macusang’ın da, geçtiğimiz yıl aynı tarihte yine hapishanede yaşamını yitirdiğini hatırlattı.

İKTİDARINDA 300’Ü AŞKIN YOKSUL KÖYLÜ KATLEDİLDİ

Filipinler’de Duterte rejimi, “komünist isyancı gruplarla” mücadele bahanesiyle toplumsal muhalefet üzerindeki anti-demokratik uygulamalarını bir süredir artırıyor. Sık sık yargısız infazlarla, siyasi tutuklamalarla, kötü cezaevi koşullarıyla ve kolluk kuvvetlerinin orantısız şiddetiyle gündeme gelen ülkede, Duterte iktidara geldiğinden beri 300’ü aşkın yoksul köylünün ve tarım işçisinin devlet tarafından öldürüldüğü bildiriliyor.