Figen Yüksekdağ'ın hapis cezası onandı

HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'a 2015 yılında verdiği bir röportaj gerekçe gösterilerek açılan dava sonucu Yüksekdağ'ın aldığı hapis cezası onandı.19-12-2018 16:49

Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'a, Ankara 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı davadan verilen 1 yıl 6 aylık hapis cezası Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 20'inci Ceza Dairesi tarafından onandı.

Mezopotamya Ajansı'nda yer alan habere göre Yüksekdağ'ın Deutsche Welle gazetesine 2015 yılında verdiği röportaj 2 yıl sonra 6 Haziran 2017'de 'terör örgütü propagandası yapmak' suçlamasıyla dava konusu edilmişti.

Yüksekdağ'ın söz konusu röportajdaki ifadeleri ise şu şekildeydi:

"Bizim HDP olarak PKK ile bağımız yok. Belge konulması lazım ortaya. Aksi takdirde çok saçma kalıyor iddialar. Biz parlamento seçimlerinde yüzde 13 oy aldık. İki aylık seçim kampanya sürecinde 7 HDP'li öldürüldü. Şu ana kadar failler yargı önüne çıkartılamadı. Öldürülen kişiler ellerine silah alarak PKK ile birlikte savaşmış kişiler değildi. PKK bir halk özgürlük hareketidir. Aynı zamanda demokrasi ve eşitlik mücadelesi veren bir örgüttür. Bizler PKK'nin bu hedeflere ulaşma konusunda başvurduğu yöntemleri onaylamıyoruz. Ancak şunu kabul etmeliyiz ki uyguladığı program terör değildir."