Figen Yüksekdağ'a 'Cumhurbaşkanı'na hakaretten' hapis cezası

Figen Yüksekdağ'a 'Cumhurbaşkanına hakaret ettiği' suçlamasıyla 1 yıl 6 ay hapis cezası verildi.27-02-2019 10:23

Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın "Cumhurbaşkanı'na hakaret ettiği" suçlamasıyla yargılandığı duruşmada 1 yıl 6 ay hapis cezası verilmesine karar verildi. 4 Kasım 2016'da dokunulmazlığı kaldırılarak gözaltına alınan ve tutuklanan Yüksekdağ'ın gözaltında verdiği ifadede yer alan "Ancak şaibelerle dolu bir siyasi geçmişi olan Erdoğan" sözleri hakaret sayıldı.

Diyarbakır 13. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davanın duruşmasına, Yüksekdağ, tutuklu bulunduğu cezaevinde mazeret bildirerek Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinde duruşmaya katılmazken, AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın avukatı Sami Kabadayı ve Yüksekdağ'ın avukatı Serdar Çelebi hazır bulundu.

Duruşmanın başında hakim, UYAP sorgulamasında Yüksekdağ'ın SEGBİS sistemi ile duruşmaya katılmak istemediğine dair herhangi bir mazeret dilekçesini göndermemiş olduğunu belirtti. Ayrıca Ankara 23. Asliye Ceza Mahkemesi’nin 2019/123 esas sayılı dosyasında mahkeme dosyasını istemiş olduğunu belirtti.

Duruşmada Erdoğan'ın avukatı Sami Kabadayı, "Sanığın müvekkile dönük beyanları, müvekkili küçük düşürmeye yönelik hakaret teşkil eden beyanlardır. Sanık tarafından bir mazeret bildirilmiş ise de daha önce savunması alınıp duruşmayı uzatmaya yönelik bir amaç söz konusudur. Bu nedenle mazeretinin nedeni ve dosya tekemmül etmiş olduğundan karara çıkmasını talep ediyoruz. Karar verilirken sanığın beyanlarının içeriği ve tutumu dikkate alınarak alt sınırdan uzaklaşarak ceza verilmesini talep ediyoruz" dedi.

ARA KARAR BEKLENİRKEN HAPİS CEZASI GELDİ

Yüksekdağ'ın avukatı Serdar Çelebi ise "Ankara'da açılan dosya birleştirme talebi ile bu dosyayı istemiştir. Müvekkil daha önce huzurda savunma yapmak istediğini belirtmiştir. Yüzyüzelik ilkesi gereği usul yasanızda yazılı olan mahkeme huzurunda savunma yapılması bu hususta eksik kalmıştır. Bu nedenle biz bu eksikliklerin giderilmesini talep ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Talepleri değerlendirmek üzere duruşmaya ara vereceğini belirten 13'üncü Asliye Ceza hakimi, verdiği aranın ardından Yüksekdağ'a, 1 yıl 6 hapis cezası verilmesine karar verdi. Mahkemenin verdiği hapis kararını değerlendiren Serdar Çelebi, müvekkilin duruşmada hazır bulunması gerektiğini ve savunmasının burada alınması gerektiğini talep ettiklerini ve bunun kabul edilmediğini ifade etti.

'SON SÖZÜMÜZ DAHİ SORULMADI'

Çelebi, "Bu dosyaya ilişkin bir ara karar beklerken son sözümüzü dahi sormadan karar verdi. Bu karar ifade özgürlüğüne dönük ağır bir ihlal olduğunu düşünüyoruz. Nitekim buna benzer birçok mevzu AİHM Türkiye'yi mahkûm etmiştir. Bu duruşmanın 7'inci celsesiydi, her duruşmada da müvekkil ısrarla SEGBİS ile katılmayacağını beyan etti. 7 duruşma boyunca müşteki tarafından kimse gelmedi. Bu dosyaya katılıp karar talebinde bulunması ve karar verilmesi ayrıca dikkat çekicidir. Verilen kararı hukuka uygun olarak görmüyoruz. Bu birçok uluslararası sözleşmenin ihlalidir. Hukuk mücadelemiz devam edecektir. Bütün hukuki yollara başvuracağız. Karar istinafa götürülecektir. Bu kararın bozulacağını umuyoruz çünkü karar vermek için verilen bir karardır" açıklamalarında bulundu.

Çelebi, ayrıca Ankara 23. Asliye Ceza Mahkemesi'nin bağlantılı olma ihtimaline binaen bu dosyayı istemiş olmasına rağmen mahkemenin bu yönde de bir karar kurmadan karar verdiğini söyledi.