Feyzioğlu, Erdoğan ile Saray’da görüştü

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Saray’da görüştü.14-05-2019 19:33

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Saray’da görüştü. Basına kapalı olarak gerçekleştirilen görüşme 35 dakika sürdü.

Feyzioğlu, Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından yaptığı basın açıklamasında şunları kaydetti:

“Türkiye’de yargının, özelde de avukatların çok ciddi sorunları var. Yargı reformu gündemde. Son halini almak üzere. Bunları konuşmak ve çözüm önerilerimizi sunmak için Sayın Cumhurbaşkanımızdan randevu talep etmiştik.

'MEVCUT ANKARA ADLİYESİ PROJESİ HIZLANDIRILMALIDIR'

Öncelikli olarak, başkent Ankara’nın adliyelerinin parçalanmışlığı sorununa acilen çözüm bulunması gereğini dile getirdik. Halihazırda Ankara’da adalet, yargıya hiç yakışmayan binalarda dağıtılmaya çalışılıyor. Avukatların da vatandaşların da çektiği eziyet dayanılmaz boyutlara gelmiştir. Tek başına çalışan bir avukatın bu sistemde yaşama olanağı kalmamıştır. Mevcut Ankara Adliyesi projesinin hızlandırılmasının sadece avukatların değil, her gün adliyeye giden on binlerce vatandaşımızın çilesine çözüm olacağını ifade ettik.

'HUKUK ALANINDAKİ MESLEKLERE GİRİŞ SINAVI HAYATA GEÇİRİLMELİ'

Vatandaşlarımızın adalet hizmetine daha kolay ulaşması için avukatlık hizmetlerinde KDV indirimi yapılması konusundaki taleplerimizi ilettik. Çok sayıda açılmış olan, altyapısı yetersiz, hocası bulunmayan hukuk fakülteleri var. Hukuk eğitimi reformuna ilişkin düşüncelerimizi sunduk. Bu çerçevede, hukuk alanındaki mesleklere giriş sınavının bir an önce hayata geçirilmesi gerekliliğini dile getirdik.

'AVUKATLAR ŞİDDET MAĞDURU'

Son olarak; Türkiye’de şiddetin artış gösterdiğini, hemen her ay birkaç avukat meslektaşımızın şiddet mağduru olduğunu söyledik. Türkiye Barolar Birliği’nin hayata geçirdiği ‘Şiddetsiz Toplum Kampanyası’ndan bahsettik.”