Feyzioğlu bildiğiniz gibi: 'Yargı reformu tokat gibi yanıt olacak'

Bir süredir AKP'ye desteğiyle bilinen Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, 'yargı reformu'yla ilgili, " 'Türkiye bu konuda ciddi değildir, oyalama taktiği içindedir, hukuk devletini güçlendirme niyeti yoktur, demokrasiden sapmıştır' diyenlere tokat gibi cevap olacaktır" dedi.26-07-2019 20:09

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Adalet Bakan Yardımcısı Zekeriya Birkan ve bakanlık bürokratlarıyla görüşen Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Ekim'de Meclis gündemine gelecek yargı reformu paketiyle ilgili “Dünyada, 'Türkiye bu konuda ciddi değildir, oyalama taktiği içindedir, hukuk devletini güçlendirme niyeti yoktur, demokrasiden sapmıştır' diyenlere tokat gibi cevap olacaktır”dedi.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, toplantının ardından "İnşallah bu paketi Ekim ayında çok daha kapsamlı hale getirerek, Meclis'ten çıkmasını bekliyoruz" açıklamasında bulunan Feyzioğlu, toplantıda Yargı Reformu Strateji Belgesi'nin ilk paketinin daha da genişletilmesi noktasında uzlaşıya vardıklarını söyledi. Feyzioğlu, "Soruşturmada tutukluluk sürelerinin kısalması belki bir müjde olarak ifade edilebilir. Çünkü vatandaşlarımızda böyle bir beklenti var. Cezaevleri artık doluluk haddini fazlasıyla doldurmuş durumda ve soruşturma evresinde azami süreler kısalarak geliyor" diye konuştu.

‘TOKAT GİBİ CEVAP OLACAK’

Reform paketine eklenecek bir madde ile "hukuk alanındaki mesleklere giriş sınavı" getirileceğini de aktaran Feyzioğlu, paketi son 25 yılın en çoğulcu ve katılımcı çalışma olarak şu ifadelerle nitelendirdi:

"Dünyada, 'Türkiye bu konuda ciddi değildir, oyalama taktiği içindedir, hukuk devletini güçlendirme niyeti yoktur, demokrasiden sapmıştır' diyenlere tokat gibi cevap olacaktır. Hukuk devletini güçlendirmeyi düşünmeyen bir devlet, niçin bir buçuk senedir on binlerce kişinin emek harcadığı bir reform paketi hazırlama işine girişsin ki? Burada bir samimiyet vardır."