Feyzioğlu, baroları savunan hukukçular ve hükümet arasında arabuluculuğa başladı

TBB’nin seçtiği yöntemin yürümek olmadığını, kendisinin de yürümeyeceğini söyleyen Feyzioğlu, Eskişehir yolunda bekleyen baro başkanlarının kente girmesi gerektiğini kaydetti.22-06-2020 17:35

TBB Başkanı Feyzioğlu, Ankara girişinde baro başkanlarına yönelik polis saldırısıyla ilgili “Adalet Bakanı ve İçişleri Bakanı ile görüştüm. Bir ortak noktada buluşulacak” dedi.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioglu, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop ile görüştü. Görüşme sonrası Ankara girişinde polis saldırısı ile karşılanan baro başkanlarına ilişkin açıklama yaptı. Feyzioğlu, "Olayları yumuşatmak için devreye girdik. Yürümek haktır. Baro başkanları yürümelidir" dedi.

‘BİR ORTAK NOKTADA BULUŞULACAK’

TBB’nin seçtiği yöntemin yürümek olmadığını, kendisinin de yürümeyeceğini söyleyen Feyzioğlu, Eskişehir yolunda bekleyen baro başkanlarının kente girmesi gerektiğini kaydetti. Yürüyüşün Anayasal bir hak olduğuna vurgu yapan Feyzioğlu, “Temel haktır yürüyüş hakkı. Talebimiz oraya gelmiş baro başkanlarımızın bırakılmasıdır. 150 metre yürüyüş yapacaklar. O 150 metre yürüyüşün ardından Anıtkabir’e gitmek istiyorlar. Bunun kamu düzenini bozan bir yanı yok. Olayları yumuşatmak için devreye girdik. Adalet Bakanı ve İçişleri Bakanı ile görüştüm. Bir ortak noktada buluşulacak” dedi.

‘ÇOKLU BARO YANLIŞ’

Feyzioğlu, tartışılan çoklu baro sistemine de karşı olduklarını hatırlattı, “Çoklu baro yanlış. Bizim açımızdan doğru bir yöntem değil takdir Meclisindir. Kimse de neden meclise ikna etmeye çalışıyorsunuz diye kızamaz. Tartışılan çoklu baro sistemi yapısına ilişkin biz mecliste çalışmayı tercih ediyoruz ama biz yürüyeceğiz diyene de engel olunmamalı” dedi.