FETÖ'ye yardım suçlamasından verilen beraatin gerekçesi: 'Hayır işi yaptı'

Erdoğan'ın avukatının savunduğu Fettah Tamince hakkında 'FETÖ'ye yardım' suçlamasından verilen beraatin gerekçesinde 'Sanık maddi yardımı hayır için yaptı' denildi.10-03-2019 12:45

Mahkeme,Erdoğan'ın avukatının savunduğu Fettah Tamince için “FETÖ’ye yardım etmek” suçundan verilen beraat kararının gerekçesinde, FETÖ üniversitesine yardıma ‘hayır işi’ dedi.

Konya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin iş insanı Fettah Tamince hakkında 'FETÖ’ye yardım etmek' suçlamasından verdiği beraat kararının gerekçesi ortaya çıktı. Tamince'nin Konya'da Selçuk Üniversitesi'nden aldığı bir alışveriş merkezini 'FETÖ'nün kurduğu' belirtilen Mevlana Üniversitesi'ne 2008'de ücretsiz tahsis etmesi eyleminin sabit olduğunu belirten mahkeme, "Sanığın söz konusu eylemi, eğitim faaliyetinde bulundukları için hayır amaçlı yapıldı. Sanık, 2008 yılında örgütün varlığından haberdar değildi. Örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmedi" dedi.

Fettah Tamince, 2008'de anlaştığı Selçuk Üniversitesi'nden otel ve alışveriş merkezi kiraladı. Binaya Rixsos olarak uygulama oteli açan Tamince, buradaki Truva AVM'yi ise Mevlana Üniversitesi'ni kuran Gevher Sultan Vakfı'na (GESAV) kiraladı. Vakıf da AVM'de Mevlana Üniversitesi'ni kurdu. Ancak bir süre sonra Tamince, Mevlana Üniversitesi'nden kira almamaya başladı ve geçmiş borçları da sildi. Konya Başsavcılığı, 2015 yılında 74 kişiye açtığı davada, Fettah Tamince'nin bu olaydan dolayı 'FETÖ’ye yardım ve üyelikten' cezalandırılmasını istedi.

AVM'Yİ FETÖ'YE ÜCRETSİZ TAHSİSİNİN NEDENİ: 'DÜZENLİ İŞLEMİYORDU'

Konya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde savunma yapan Tamince, üniversiteye verilen arazinin üzerindeki AVM'yi üniversiteye ücretsiz tahsisinin nedenini ‘düzenli işlemiyordu, sürekli zarar ediyordu’ diyerek açıkladı. GESAV heyetinin sözleşme imzaladıktan bir yıl sonra kendilerine geldiğini anlatan Tamince, "Kirayı ödeyemediklerini anlattı. Ya kirada indirim ya da hiç kira almamamı söylediler. Ben kira öncesi alışveriş merkezi zaten zarar ettiği için açılan kurum da eğitim kurumu olduğundan alacağımdan vazgeçtim ve karşılıksız olarak AVM'nin özel üniversitesi kampusu olarak faaliyet göstermesine onay verdim" diye konuştu.

'TAMİNCE, CEMAATİN SAĞLAM ABİLERİNDENDİR'

Antalya'daki soruşturmada 'cemaat evleri'nde kaldığı, maddi yardımda bulunduğunu beyan eden Tamince, Konya'daki savunmasında ise "Anılan terör örgütüyle hiçbir ilişkim bulunmamaktadır" dedi. Tamince, 'FETÖ imamı' olduğu belirtilen Nadir Okşit'in kendisine yönelik 'Tamince, cemaatin sağlam abilerindendir' beyanının da iftira olduğunu söyledi.

'MAHKEME: EĞİTİM FAALİYETİNDE BULUNDUKLARI İÇİN 'HAYIR AMACIYLA' YAPTI'

Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre, mahkeme, Tamince’nin beraat kararının gerekçesinde şunları kaydetti:

"Eylemleri sabit olsa da sanığın söz konusu eylemlerini ve kirayı bağışlamasını eğitim faaliyetinde bulundukları için hayır amacıyla yaptığını savunması, müsnet suçun oluşumu için suç tarihi itabariyle FETÖ örgütünün varlığından sanığın haberdar olması, kasten bilerek ve isteyerek örgüte yardım etmesi gerektiği, 2008 yılı itibariyle sanığın örgütün varlığından haberdar olduğuna ve bilerek ve isteyerek yardımda bulunduğuna dair savunmasının aksine mahkûmiyetine yeterli her türlü şüpheden uzak kesin ve inandırıcı delil elde edilemediği, bu nedenle sanığın müsnet suçları işlediği sabit olmadığından sanığın beraatine karar verilmesi gerekmiştir."