‘FETÖ’cüler Genelkurmay’da hâlâ aktif görevde’

Ankara'da görevli asker, Gülen cemaatinin TSK’da hala aktif olduğunu iddia etti.06-02-2018 08:24

Foto: Arşiv

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Kara Harp Okulu'ndaki olaylara ilişkin Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın karar aşamasında bir itiraf geldi. Sözcü’den Asuman Karaca’nın haberine göre sanık eski Astsubay ve kursiyer Teğmen İ.T., etkin pişmanlıktan yaralanmak istediğini bildirdi ve mahkemeye 12 sayfalık itiraf dilekçesi verdi. Teğmen, Fetullah Gülen cemaati üyelerinin halen Genelkurmay'da görev yaptığını öne sürdü. Sanığın ifadelerinde ismi geçenlere ilişkin soruşturma başlatılırken bu isimler arasında üst düzey subaylar ve bazı kamu kurumlarında görevli bürokratların da olduğu iddia edildi. Davanın 7 Şubat Çarşamba günü yapılacak duruşmasında karar çıkması bekleniyor.

‘ÖRGÜT ABİSİ ANKARA BELEDİYESİ’NDE GÖREVLİ’

Teğmen olduktan sonra Ankara'ya atandığını ve Tuzluçayır semtinde Gülen cemaati üyeleriyle birlikte ev sohbetlerine katıldığını açıklayan İ.T., kendisinin örgüt abisinin ‘'Emin'' kod adlı Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde görevli bir öğretmen olduğunu iddia etti. Astsubaylıktan subaylığa geçtiğini anlatan İ.T, 15 Temmuz'dan hemen önce örgüt abisi ile görüştüğünü ancak darbe girişimi konusunda bilgi vermediğini savundu. ‘Örgütün üst düzey imamlarında’, Gülen cemaatine üye askerlerin bilgilerinin depolandığını ileri süren İ.T., “Bu imamlar, askerlere ilişkin bilgileri ‘Truecrypt' isimli programla şifreleyip, hafıza kartlarında saklarlar'' iddiasında bulundu. Etkin pişmanlık talebinin kabul edilmesini ve beraatını istedi.

‘FARKLI GRUPLARA AYNI İMAM BAKMAZ’

Cemaatin TSK'daki “mahrem yapılanması” hakkında da konuşan İ.T., sohbet gruplarının iki ya da üç kişiden oluştuğunu söyledi. Bunların başında alt düzeydeki imamın sohbetlerin planlanmasından sorumlu olduğunu kaydeden İ.T., bu imamın bağlı olduğu üst imamın ise grupların oluşturulması, kontrolü ve örgüt mensubu askerlerin evlilikleri gibi konularda yetkili olduğunu ifade etti. İ.T. şöyle konuştu: “Bu üst düzey imam birkaç ayda bir sohbetlere şahsen katılır. Farklı statülere haiz gruplar aynı imamda tutulmaz. Evli olan askerler evli olan imamlarca sohbetlere alınır. Eşleri de asker eşlerinin sohbetlerini yapar.”