'FETÖ' tartışmaları Babacan cephesinde çatlak yarattı

Ali Babacan öncülüğünde süren yeni parti girişiminde, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un 'FETÖ' açıklamaları çatlağa yol açtı.13-02-2020 13:22

AKP ile eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ arasında FETÖ’nün siyasi ayağına yönelik yaşanan tartışma, Ali Babacan’ın öncülüğünde partileşmeye hazırlanan yeni oluşumda FETÖ krizine neden oldu.

Yeniçağ gazetesinde yer alan habere göre, Başbuğ’un FETÖ’nün siyasi ayağına yönelik olarak gündeme getirdiği, 2009 yılındaki askerlerin özel yetkili mahkemelerde yargılanmasının önünü açan düzenleme, AKP’den istifa ederek yeni parti hareketine katılan dönemin Adalet Bakanı Sadullah Ergin’i Babacan’ın oluşumunda istenmeyen kişi haline getirdi.

Babacan cephesinin, TSK’ye kurulan kumpaslara giden yolda önemli bir viraj olan söz konusu düzenlemeyi doğru bulduğu öğrenilirken, İlker Başbuğ’un açıklamalarından sonra FETÖ’nün siyasi ayağı ile ilgili tartışmalarda Sadullah Ergin’in adının da gündemde gelmesinden ciddi ölçüde rahatsızlık duyulduğu kaydedildi.

Oluşumda yer alan birçok ismin, FETÖ’nün siyasi ayağına yönelik yeniden alevlenen tartışmalarda Sadullah Ergin’in de anılmasının yeni partiyi daha kurulmadan yıpratmaya başlattığını ve Ergin’in partiden uzak tutulmasını istediği belirtildi.

Yaşanan krize karşı Ali Babacan’ın ise sessizliğini koruduğu, ancak Ergin’i yeni partiden uzak tutma düşüncesine sıcak bakmadığı öne sürüldü.