Festus Okey davası AYM'ye taşındı

Polis merkezinde öldürülen Festus Okey davası için AYM'ye başvuruldu.22-03-2018 10:20

Nijeryalı Festus Okey’in 11 yıl önce gözaltına alınıp Beyoğlu Polis Merkezi’nde polis kurşunuyla can vermesine ilişkin davada Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuruldu.

'SARIŞIN BİR AVRUPALI OLSAYDI BUNLAR YAŞANMAZDI'

Okey’in derisinin rengi siyah olduğu için bu muameleye maruz kaldığı savunularak, “Kendisine karşı güç gösterisinde bulunulmasının sebebi derisinin rengidir. Kendisi, sarışın bir Avrupalı olsaydı başına gelen tüm bu trajedi yaşanmazdı” denildi. Bu dosyada yaşam hakkı, adil yargılanma hakkı ve ayrımcılık yasağının ihlal edildiği ileri sürülerek, 80 bin TL tazminat ödenmesi istendi.

Avukat Alp Tekin Ocak tarafından AYM’ye sunulan dilekçede Okey’in makul şüphe yokken gözaltına alındığı ve hiçbir direniş göstermeden karakola yürüdüğü belirtildi. Gözaltına alınışı ile ölümü arasında 19 dakikanın bulunduğu kaydedilerek, şöyle denildi:

HALA AÇIKLIĞA KAVUŞMAYAN SORULAR VAR

“Okey'i neden sadece bir polisin sorguladığı, polisin ağzında mermi bulunan silahla neden sorgu odasında bulunduğu, polis merkezinin içindeki kameraların neden çalışmadığı, silahın atış mesafesinin belirlenmesi bakımından hayati öneme sahip olan ve hastaneye götürülürken üzerinde bulunan gömleğinin neden kaybolduğu hususları açıklığa kavuşturulamamıştır. Hepsinden önemlisi, Festus’u vuran polis gözaltına dahi alınmamıştır. Tüm bunlar yaşam hakkının ihlali anlamına gelmektedir.”

İÇ HUKUK YOLLARI TÜKENDİ

Mahkemenin uzun bir süre ölenin kimliğini araştırdığı ve daha sonra kararından caydığı ifade edildi. Kimliğin araştırıldığı süreçte Okey’in biyolojik kardeşi Tochukwu Ogu’nun DNA örnekleri sunulduğu halde müdahil olarak dosyaya katılmasına izin verilmediği anlatıldı. Diğer kamu görevlileriyle ilgili suç duyurusunun sonuçsuz kaldığı vurgulandı. Davanın 2007 yılından beri sürdüğü, Yargıtay’ın olası bozma kararından sonra en başa dönüleceği için makul sürede yargılama hakkının ortadan kalkacağı kaydedildi. Hürriyet'ten İsmail Saymaz'ın haberine göre dilekçede şöyle devam edildi:

“Yargılamada heyetin katılma talepleri karşısında kapı duvar gibi davranarak müdahillik taleplerini reddetmesi, hatta müdahillik talebinde bulunan kişiler hakkında suç duyurusunda bulunması, sunulan bilgi ve belgeler karşısında Festus’un kardeşinin müdahillik talebinin reddedilmesi adil yargılanma hakkının ihlal edildiğini göstermektedir.”