Fenerbahçe: İstanbul Sözleşmesi'nin yürürlükten kaldırılmasının sonuçlarından endişe duyuyoruz

Fenerbahçe Spor Kulübü, sosyal medya hesabından İstanbul Sözleşmesi’nin Cumhurbaşkanı kararıyla yürürlükten kaldırılmasına ilişkin açıklama yayınladı. Açıklamada “Sözleşmenin yürürlükten kaldırılmasının toplumsal sonuçlarından endişe duyuyoruz” denildi.22-03-2021 16:25

Fenerbahçe Spor Kulübü sosyal medya hesabından, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararıyla İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesine ilişkin yazılı bir açıklama yayınladı.

"Geride bıraktığımız hafta sonu İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine dair kararı üzülerek öğrendik" ifadelerine yer verilen açıklamada, "Sözleşmenin yürürlükten kaldırılmasının toplumsal sonuçlarından endişe duyduğumuzu vurgulamak istiyoruz" denildi.

Kadınlara yönelik her türlü ayrımcılığı ve şiddeti önlemeye yönelik önemli bir adım olan İstanbul Sözleşmesi’nin toplumun ortak menfaati için gözetilmesi gerektiği kaydedilen açıklamada, fesih kararının yeniden gözden geçirilmesi gerektiği vurgulandı.

Fenerbahçe tarafından yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

“Kadınlar ve kız çocukları için toplumumuzu aynı noktada olmaya davet ediyoruz Geride bıraktığımız hafta sonu İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine dair kararı üzülerek öğrendik.

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin, kadın erkek eşitliğinin sağlanması adına hayata geçirdiği HeForShe kampanyasını iki yıldır destekleyen, kadınlar ve kız çocuklarının toplumda ve sporda özgürce, eşit şartlar altında yer alması adına pek çok çalışma yürüten, kadınlara yönelik şiddetin insan hakları ihlali olduğunu bilerek en yüksek sesle; “Kadına Şiddet Suçtur! Ortak Olma Seyirci Kalma!” diyen Fenerbahçe Spor Klübü olarak, sözleşmenin yürürlükten kaldırılmasının toplumsal sonuçlarından endişe duyduğumuzu vurgulamak istiyoruz.

Kadınlara yönelik her türlü ayrımcılığı ve şiddeti önlemeye yönelik önemli bir adım olan İstanbul Sözleşmesi’ni tüm toplumumuzun ortak menfaati için gözetmemiz gerektiğine inanıyoruz ve bu doğrultuda fesih kararının yeniden gözden geçirilmesini talep ve rica ediyoruz”