Fed faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası (Fed), faiz kararında bir değişiklik yapmayarak yüzde 0-0,25 aralığında sabit bıraktığını açıkladı.17-03-2021 22:04

Beklentiler dahilinde politika faizini değiştirmeyen ABD Merkez Bankası (Fed), faizi yüzde 0-0,25 aralığında sabit bıraktı. 

Faiz oranının sabit tutulması kararının oy birliğiyle alındığını belirten Fed, açıklamada, federal fon oranı için hedef aralığın yüzde 0 ile 0,25 arasında tutulmasını kararlaştırdı. 

Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) uzun vadede maksimum istihdam ve yüzde 2 oranında enflasyon hedefini sağlamayı amaçladığına işaret edildi. Bu hedeflere ulaşılana kadar para politikasının destekleyici duruşunun sürdürülmesinin beklendiği belirtildi. 

Açıklamada bankanın varlık alımını sürdüreceği de belirtilirken hazine tahvilleri için ayda en az 80 milyar dolar ve ipoteğe dayalı menkul kıymet alımları için ayda en az 40 milyar dolar olmak üzere varlık alımına maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerinde "önemli ölçüde ilerleme" kaydedilene kadar devam edileceği söylendi. 

Komitenin hedeflerine ulaşılmasını engelleyebilecek risklerin ortaya çıkması halinde, para politikası duruşunu uygun şekilde ayarlamaya hazır olacağı da açıklamada belirtildi.