FDA uyardı: ‘İnek ya da at değilsiniz, kullanmayı bırakın’

Hayvanlarda parazit için kullanılan ilacı insanlar Covid-19 tedavisi için kullanmaya başlayınca FDA uyarıda bulundu. FDA tarafından “İnek ya da at değilsiniz, kullanmayı bırakın” çağrısı yapıldı.22-08-2021 20:55

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), hayvanlarda paraziti önlemek için kullanılan Ivermectin ilacıyla ilgili dolaşımda olan yanlış bilgiler nedeniyle bir uyarı yayınlamak durumunda kaldığını ifade etti. “Siz inek değilsiniz, at değilsiniz. Kullanmayı bırakın” mesajıyla FDA’in resmi Twitter hesabından paylaşılan uyarıda ilacın insan sağlığı için zararlı olabileceği açıklandı.

Bu ilaçların insanlardan çok daha büyük olan at ve inek gibi hayvanlarda kullanıldığından çok konsantre olduğunun altı çizilerek bu yüksek dozların insanlar için zehirli olabileceği belirtildi.

FDA aşırı dozdan ivermectinin mide bulantısı, kusma, ishal, tansiyon düşüklüğü, alerjik reaksiyon, baş dönmesi, koma hatta ölüme neden olabileceğini belirtti.

Ayrıca insanlarda parazit ya da bitleri tedavi etmek için kullanılan FDA onaylı ivermectin ilacının hem dozaj hem de içerik bakımından hayvanlarınkinden farklı olduğu açıklandı.

Daire ayrıca Covid-19’u önlemede ya da tedavi etmede söz konusu ilacın herhangi bir formunu onaylamadıklarını vurgulayarak bazı ön çalışmaların devam ettiğini ancak onaylanmamış bir ilacın kullanılmasının çok tehlikeli olabileceğini ifade etti.