FBI 'yanlışlıkla' 11 Eylül saldırısının şüphelisi olan Suudi yetkilinin ismini açıkladı

FBI, 11 Eylül’de yakınlarını kaybedenlerin aileleri tarafından açılan davalarda sunulan dosyalardan birinde, saldırısının şüphelisi olan Suudi yetkilinin ismini açıkladı.13-05-2020 09:27

ABD'nin iç istihbarat ve güvenlik gücü Federal Soruşturma Bürosu (FBI), 11 Eylül’de yakınlarını kaybedenlerin aileleri tarafından açılan davalarda sunulan dosyalardan birinde, 1999-2000 yıllarında Suudi Arabistan’ın Washington Büyükelçiliği'nde görev yapan Mussaed Ahmed el Cerrah’ın ismini silmeyi unuttu.

Yahoo News’un özel haberine göre, üsst düzey FBI yetkilisi tarafından kaleme alınan ve bu hafta içi kamuya açılan mahkeme belgesinde, el Cerrah’ın 11 Eylül’de “İkiz Kuleler” olarak bilinen Dünya Ticaret Merkezi’ne intihar saldırısı düzenleyen El Kaide mensubu iki saldırgana yardım ettiğinden şüphelenildiği kaydedildi.

İLK DELİL OLABİLİR

Belgede, el Cerrah’ın şu anda nerede olduğunun bilinmediği ancak bu kişinin saldırganlara yardım için ABD’den iki kişiyi ayarladığına dair suçlamalar bulunduğu belirtildi.

11 Eylül Saldırısı Kurbanları Sözcüsü Brett Eagleson ise ilk kez saldırıyı araştıran FBI ajanlarının, saldırganlar ile Suud Büyükelçiliği arasındaki bağları örtbas ettiğine dair ciddi bir delil olduğunu ifade etti.

Yahoo’nun haberi üzerine söz konusu belgeyi geri çeken FBI, belgenin yanlışlıkla dava dosyasına konulduğunu ifade etti.

11 EYLÜL’DE NE OLMUŞTU?

ABD’de 11 Eylül 2001’deki saldırılarda 4 yolcu uçağı kaçırılmış, uçaklardan ikisi İkiz Kuleler’e çarpmıştı. Kaçırılan diğer uçak başkent Washington’da Pentagon’u hedef alırken dördüncü uçak ise F-16’lar tarafından Pensilvanya kırsalında düşürülmüştü.

İkiz Kuleler’de 2 bin 606 kişi, Pentagon’da 125 kişi ve kaçırılan uçaklarda 246 kişi hayatını kaybetmişti. Saldırılarda 19 militanla birlikte toplam ölü sayısı 2 bin 996 olarak açıklanmıştı.

Tarihin akışını değiştiren 11 Eylül saldırılarının ardından eski ABD Başkanı George W. Bush, Afganistan ve Irak’a girme kararı almıştı.