FBI, Donald Trump'ın evini bastı

FBI, Donald Trump'ın evini bastı

Eski ABD başkanının evi basıldı.

Donald Trump'ın evi FBI yetkilileri tarafından basıldı. Trump'ın Beyaz Saray'a ait belgeleri evine götürdüğü iddia edilirken, Trump da Demokratları suçladı. Beyaz Saray, baskından, önceden haberdar olmadıklarını açıkladı.

Eski ABD başkanı Donald Trump, Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) Florida'daki Mar-a-Lago Club'da bulunan evini bastığını duyurdu. Trump, yaptığı açıklamada FBI ajanlarının evine geleceğinin daha önce söylenmediğini belirtirken, ABD adalet sisteminin kendisine karşı "bir silah gibi kullanıldığını" öne sürdü ve "Daha önce hiçbir ABD başkanına böyle bir şey olmadı" dedi. 

'DEMOKRATLAR TARAFINDAN YAPILMIŞ BİR SALDIRI'

Trump, evi basan ajanların zorla kasasını da açtığını bildirdi. Eski ABD lideri baskınla ilgili olarak, "Bu, çaresizce 2024'te aday olmamamı isteyen radikal solcu Demokratlar tarafından yapılmış bir saldırıdır" ifadelerini kullandı. 

GİZLİ BELGELER

T24'ün dış basından aktardığına göre, FBI yetkililerinin Trump'ın başkanlığı bittikten sonra özel Beyaz Saray belgelerini evine götürdüğü iddiası nedeniyle gerçekleştiği belirtiliyor. ABD merkezli Associated Press'e göre yapılan baskında yetkililer 15 kutuda gizli belgeler buldu. 

Eski ABD başkanının oğlu Eric Trump da Fox News'a verdiği söyleşide, "30 FBI ajanı Mar-a-Lago'ya çöktü ve hiçbir uyarı yapmadan kapıdan geçtiler. Ofisi aradılar, dolapları aradılar, kasaya girdiler" dedi.

Washington Post'a konuşan bir kaynak, ajanların Trump'ın özel dosyaları Ulusal Arşiv'e göndermek yerine evine götürdüğü iddiasıyla ilgili soruşturmada mahkemeden arama izni çıkardığını belirtti.

ADALET BAKANLIĞI SESSİZ

Adalet Bakanlığı ise basının taleplerine rağmen Beyaz Saray'a önceden bilgili verilip verilmediğini, Adalet Bakanı Merrick Garland'ın mahkeme emrini onaylayıp onaylamadığını veya konudan haberdar olup olmadığına ilişkin bilgi vermedi.

BEYAZ SARAY'DAN AÇIKLAMA

CBS News'a konuşan üst düzey bir Beyaz Saray yetkilisi, "Durumdan önceden haberimiz yoktu. Beyaz Saray'daki bazı kişiler olayı geleneksel, bazıları da sosyal medyadan öğrendi" dedi.